Pnömoni ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Zatürre oldukça bulaşıcıdır. En sık damlacık yolu ile bulaşır. Yani zatürreye sebep olacak bakterileri ya da virüsleri taşıyan kişilerin öksürük, hapşırık, konuşma ya da nefes vermesiyle havaya yayılan damlacıklarla sağlıklı bireylerin solunum yollarına girer. Bunların dışında, yakın temas (sarılmak, öpüşmek), ortak havlu, çarşaf gibi eşyalar kullanarak, aynı tabaktan yemek yiyerek bulaşabilir. 

Ayrıca zatürre havalandırma sistemlerinden, yurt, hastane, bakım evi gibi yerlerde ikamet etmekle, hayvanlarla temas etmekle ve ya yarasaların bulunduğu mağaralarda vakit geçirmekten kaynaklanabilir.

Zatürre, tedavisi alındığı takdirde geçen bir hastalıktır. Bazı bakterilerin, virüslerin ya da mantarların neden olduğu zatürreler dirençli olabilir. Tedavileri kolay bulunamayabilir ve hastane yatışı gerektirebilir fakat kronikleşen bir zatürre türü yoktur. 

Tedavi alınmaya başladıktan sonra 2-4 gün içinde ateşin düşmesi ve diğer belirtilerin de azalması beklenir. Fakat tipik zatürrelerde 7-10 gün atipik olanlarda 15-20 gün kadar tedavinin sürdürülmesi gerekir. Belirtiler azalınca antibiyotiği bırakmak tekrarlamasına neden olur.

Zatürre bir kere geçirilip bağışıklık kazanılabilen bir hastalık değildir. Uygun koşullarda ve sürede tedavi edilmezse, tekrar hastalığı taşıyan kişilerle temasta bulunulursa, mikrop taşıma riski yüksek olan toplu yerlerde vakit geçirilirse, vücudun savunma sistemi zayıf düşerse, beslenme yetersizliği oluşursa, alkolizm devam ederse, sigara kullanımı bırakılmazsa kısacası zatürre bir kere nasıl oluştuysa aynı ve ya farklı koşullardan dolayı tekrar oluşabilir.

Ayrıca akciğerlerinde anatomik ve yapısal problemler olan özellikle çocuk hastalarda zatürre sık tekrar eder. Yaşlılar, bağışıklık sistemi bozuk hastalar ve ciddi ek hastalıkları olan hastalar daha sık zatürre geçirmeye adaylardır.

Zatürre ilerlerse ve tedavisiz kalırsa zatürre komplikasyonları gelişir. Akciğerlerde apse oluşumu görülebilir, akciğer ödem toplayabilir, vücut direnci ve bağışıklık sistemi çökebilir, beslenme yetersizliği ve enfeksiyonla savaşmaktan ötürü kilo kaybı yaşanabilir. En önemli ve ciddi komplikasyon ise septik şoktur. Septik şok, akciğerdeki enfeksiyonun vücuda ve kana yayılmasıyla her yere dağılarak vücudu çöküşe uğratır. Bunun neticesinde tansiyon düşmesi görülür, kan dağılımı bozulur, beslenmesi bozulan dokular ölmeye başlar ve neticede ölüm gelişir.

Zatürrenin iyileşmesi kolay anlaşılan bir durumdur. Hastanın şikayetleri ve belirtileri gerilemeye başlar. 2-4 gün içinde ateş düşer ve 1 hafta içinde balgamlı öksürükler giderek azalır. Göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi belirtiler de tedavi almaya başladıktan sonra yavaş yavaş azalır. Eğer belirtilerde azalma yoksa, artma varsa, ek belirtiler eklendiyse mutlaka hekime başvurmak gerekir. Ayrıca zatürrenin kesin tanısı göğüs röntgeni ile konur ve röntgende belirli işaretler görülür. Bu bulgular hastalığın geçmesinden sonra da bir süre kalır. 1-2 ay içinde bu röntgen bulguları da düzelecektir.  

Zatürre olduğundan şüphelenen kişi öncelikle zaman kaybetmeden bir hekime başvurmalıdır. Daha sonra hekim teşhis koyarsa zaten tedavi verecektir. Hastaneye yatış gerekliliği oluşabilir. Fakat riskli grupta olmayan hastalara genelde ayaktan tedavi verilir. Bu durumda da ilaçları tam ve düzenli kullanmak yapılacak en doğru şeydir. Bunun dışında istirahat etmeli, bol su içmeli, iyi beslenmeli ve diğer kişilerin hastalığı kapmaması için yakın temastan ve ortak eşya kullanımından kaçınmalı.

Zatürre şu durumlarda tehlikeli seyreder:

  • 2 yaş altı bebekler ve 65 yaş üzeri yaşlılar
  • Ek hastalığı olanlar (kalp yetmezliği, diyabet, böbrek ya da karaciğer yetmezliği, kanser, AIDS gibi kronik ciddi hastalıklar)
  • İmmün sistemi baskılayan her türlü durum ve hastalık varlığı (kemoterapi almak, romatizma ilaçları kullanmak, steroid tedavisi almak, HIV taşıyıcılığı, çocuklarda bağışıklık sistemi hastalıkları gibi)
  • Atipik faktörlerle oluşan zatürreler (havalandırmalardan, solunum cihazlarından ve hastane yatışından kaynaklananlar, mantarların sebep olduğu zatürreler gibi)
  • Alkolizm ve sigara kullanımı
  • Demans, alzheimer, kafa travması gibi bilinç problemleri yaşayan hastalar
  • Yapısal ve anatomik akciğer hastalıklarına bağlı gelişen zatürreler.

Pnömoni ile İlgili Makeleler

Zatürre

Zatürre olarak da bilinen pnömoni hastalığı, akciğerde enfeksiyon oluşturan bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Tedavisinde çoğunlukla antibiyotik ilaçlar kullanılır.

makaleyi incele