Hepatit b ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kan yolu ile; direkt temas veya kan aktarımı ile bulaşır. Bu sebeple kan ürünleri çok iyi kontrol edilmelidir.

Kişisel hijyen ürünlerinin ortak kullanımı ile (tıraş makinesi, jilet vb) bulaşabilir.

Cinsel yolla, cinsel salgıların teması ile bulaşabilir.

Anneden çocuğa doğum sırasında, emzirme ile bulaşabilir.

Hepatit B aşısının istenmeyen etkilerinde hafif ateş görülebilir. Aşı uygulanan yerde ağrı ve kızarıklık, yanma olabilir. Yaygın eklem ağrısı görülebilir. Çok nadiren aşı sıvısına alerji gelişmesi ile ciddi alerjik tablolar ile acil servise başvurulabilir.

Hepatit B taşıyıcıları çok önemli bir bulaştırıcı gruptur. HBeAg antijenleri bu kişilerde oldukça yüksektir. Bu antijenin yüksekliği bulaştırıcılıkla doğru orantılıdır. Ayrıca taşıyıcı gebelerden yenidoğanlara bulaş çok ciddi bir bulaş yoludur.

Akut hepatit B enfeksiyonu, kronikleşmediği halde ortalama 6 ayda tamamen iyileşmektedir. Nadir bir tutulum olsa da fulminan hepatit tablosuna gidiş ölümcül bir seyirdir. Bu hastalar karaciğer nakline mahkumdurlar. Ancak nakil sonrasında da %100 yaşam şansı yoktur. Kronikleştiği taktirde de ilaçlar mevcuttur ve bu hastalar uzun yaşam sürelerine sahiptir.

Hayatın ilk 6 ayında 3 doz olarak bebeklere uygulanır (rutin olarak). Bebek doğduktan hemen sonra, ilk 3 günde ilk dozu yapılır. 2. doz, 1.ayın sonunda yapılır. 3. doz ise 6. ayın sonunda yapılır. Gebeliğin 37-38. haftasında doğan bebeklerin (bu gruba geç prematüre bebekler denir) henüz bağışıklık sistemleri tam gelişmemiş olacaktır. Aşının tam etkinliğinin oluşabilmesi için bu bebeklerin ilk 1 ayını tamamlaması beklenip aşı şemasına başlanılır. Ayrıca mesleki risk gruplarına, gebelikteki risk gruplarına da aşı uygulanır. Aşısı olmayan, yetişkinliğin herhangi bir dönemindeki bireylere aşı her zaman uygulanabilir.

Hepatit B taşıyıcılarının tespit edilmeme olasılıkları çok yüksek olduğu için, tedavi de almayıp hastalığın farkında olmayarak bulaşa sebep olan bazı davranışlardan kaçınmayabilirler. Kişiler farkında olup korunma yöntemlerinin tümüne dikkat etmelidirler. Ancak bu kişiler de çeşitli etkilerle hepatit olabilirler. Yani bu yöntemler hem çevreyi hem kendilerini koruyacaktır. Taşıyıcı annelerin gebelikte çocuğa bulaş konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu bebeklere doğar doğmaz tedavi ve aşı yapılmalıdır.

Hepatit B virüsü cinsel ilişki ile ve cinsel sıvılar ile bulaşır. Cinsel yol Hepatit B virüsünün başlıca bulaş yollarından biridir. Homoseksüeller arası seksüel temas en riskli seksüel bulaş şeklidir. Prezervatif kullanımı iyi bir korunma yöntemidir.

Hepatit b ile İlgili Makeleler

Hepatit B

Hepatit B virüsünün bulaşması durumunda oluşan hastalığa Hepatit B denir. Özel bir tedavisi bulunmamakta olup Hepatit B aşısı ile hastalıktan korunmak mümkündür.

makaleyi incele