Hamilelikte AFT ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ağız yaraları genellikle ilerleyen süreçle beraber iyileşme göstermektedir. Evde yapılan bazı doğal işlemlerle bu süreç hızlandırılabilir. Bunlar; tuz, sirke veya karbonatın suya katılarak ağızda gargara yapılmasıdır. İyileşme süreçleri iki haftayı geçen aftlar için ise bir hekime başvurulmalı ve belirlenen tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Belirtileri arasında ağız yaralarının en çok görüldüğü hastalık Behçet hastalığıdır. Behçet hastalığında tekrarlayan ağız yaralarının yanı sıra görmede kayıp oluşması, damar tıkanıklığı, genital bölgede yaralar oluşması gibi belirtiler de yer almaktadır. Fakat her ağız yarası Behçet hastalığı belirtisi değildir. Tekrarlı olan ağız yarası ve diğer yan etkilerinin görülme durumunda endişelenmek gerekir. Bu sebeple tekrarlayan ağız yarası olan kişiler ileride büyük sorun çıkmaması açısından mutlaka bir hekime gözükmelidir.

Hamilelikte AFT ile İlgili Makeleler

Hamilelikte AFT

Hamilelikte AFT yuvarlak, sarı ve beyaz, kenarları kırmızı renkte olan kabarcıklardır ve dudaklarda, yanakların içerisinde, dilde ve damakta oluşan oral ülsere verilen isimdir. Tedavide anestezik kremler, antiseptik gargaralar ve topikal ilaçlar uygulanabilir.

makaleyi incele