Bronşit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bronşite; coronavirüsler, parainfluenza virüsleri ve rinovirüsler gibi soğuk algınlığı ve gribe neden olan aynı virüsler neden olur. Soğuk algınlığı, grip veya astım sonucu mukus birikmesi de bronşite yol açabilir. Bu durum bulaşıcı olduğundan, hasta olan kişi hapşırırken veya öksürürken virüsleri başkalarına aktarabilir.

Kronik bronşit, uzun süre devam eden ve geçmeyen, ancak mevcut belirtilerde iniş ve çıkışlara sahip olan bir durumdur. Belirtiler zamanla iyileşebilir veya kötüleşebilir. Belirtileri kontrol etmeye yardımcı olacak tedaviler vardır.

Akut bronşit aniden ortaya çıkar ve antibiyotik kullanmadan genellikle kendi kendine iyileşir. Enfeksiyon genellikle 3-10 gün sürer; ancak öksürük birkaç hafta sürebilir. Bronşitin şiddetine göre öksürüğün 30 gün kadar devam etmesi de mümkündür.

Bronşit; akciğerlerde değil, hava yollarındaki enflamasyonla karakterize bir durumdur. Hatta belirtiler de hava yollarında oluşan darlığın bir sonucu olarak görülebilir. Dolayısıyla akciğerleri direkt etkilemediği için, bronşit akciğerler üzerinde belirgin değişiklik yaratmaz.

Bronşit hastalarında bağışıklık sistemi enfeksiyonla savaş halindedir. Bu nedenle hastada soğuk algınlığı belirtilerine benzer yaygın halsizlik, kırgınlık, sırt ve kas ağrıları, göğüs ağrısı var olabilir. Hatta hasta öksürdüğünde bu ağrıları şiddetlenebilir. Bununla birlikte, her insan belirtileri farklı şekilde yaşamaktadır.

Evde bakım, bronşitli çoğu çocuğun daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Çocuklar ve genç hastalar bolca sıvı tüketmelidirler, bol istirahat etmelidirler. Bazı büyük çocuklar veya gençler için, doktorlar öksürüğü hafifletmek için reçetesiz veya reçeteli öksürük ilacı vermenin uygun olduğunu söyleyebilir. Ayrıca bazen bronkodilatör veya astımı tedavi eden diğer ilaçları reçete ederler. Bunlar, bronş tüplerini gevşetip açmaya ve mukusu temizlemeye yardımcı olur, böylece nefes almak daha kolaylaşır. Çocuklar genellikle bu ilaçları inhaler veya nebulizatör makineleri ile alırlar.

Kronik bronşitli bir çocuk veya genç, bronş tüplerini tahriş eden şeylerin yakınında olmaktan kaçınmalıdır. Sigara içen insanlar için bu, sigarayı bırakmak demektir. Tütün dumanı tüm kronik bronşit vakalarının %80'inden fazlasına neden olur. Sigara içenlerin akut bronşit ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarından iyileşmesi de daha uzun sürer.

Bebek, çocuk, yetişkin fark etmeden tüm bireylerin, yıkanma sonrasında olası soğuk algınlığına karşı önlemleri alınarak yıkanmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz tam gelişmediği için bebeklerde özellikle dikkat edilmelidir. Uygun ortam sağlanmadan bebek yıkanmamalıdır.

Bronşit ile İlgili Makeleler

Bronşit

Bronşit, havayı akciğere taşıyan bronşiyal tüplerin iltihaplanmasıdır. Akut bronşit birkaç hafta içinde gerilerken, kronik bronşit için belirtilere yönelik tedaviler uygulanır.

makaleyi incele