evim.com

Verem Belirtileri

Verem (Tüberküloz) başta akciğer olmak üzere bütün organları etkileyebilen ve insandan insana bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilir.

Verem (Tüberküloz) Hastalığı Nedir?

İnce hastalık veya verem olarak da bilinen tüberküloz hastalığı, genellikle mycobacterium tuberculosis adlı bir bakterinin neden olduğu; başta akciğer olmak üzere tüm organları etkileyebilen, insandan insana bulaşabilen ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilen bir enfeksiyon hastalığıdır.

Verem hastalığı olanların öksürdüğü veya hapşırdığı havada çokça bulunan bakterilerin, sağlıklı olan bireyler tarafından hava yoluyla alınmasıyla bulaşma gerçekleşir. Bulaşma ve hastalık gelişimi, havada bulunan bakteri yoğunluğundan, ortamın havalanmasından, sağlıklı bireylerin bağışıklık durumundan etkilenir. Verem bakterisi, HIV enfeksiyonu olanlarda, 5 yaş altı çocuklarda, kronik hastalığı olan kişilerde, sigara içenlerde, ilaç veya alkol bağımlılarında, bağışıklığın düşmesine neden olabilecek bir nedene sahip olanlarda (AIDS, kanser, kemoterapi ilaçları gibi bağışıklığı düşüren ilaçlar) daha kolay hastalık yapmaktadır.

Verem olgularının büyük bölümü Çin, Hindistan, Güneydoğu Asya ülkeleri, Batı Pasifik ülkeleri ve Afrika ülkelerinden bildirilmektedir. Hastalık ülkemizde de yaygın olarak görülmektedir.

Verem, vücutta tutulan alana göre Akciğer veremi ve Akciğer dışı verem olarak değerlendirilir. Akciğer dışı verem akciğer zarlarını, lenf nodlarını, kemikleri, üreme ve boşaltım sistemini, beyin zarını, kalp zarını, karın zarını, kanı ve mide-bağırsak sistemini tutabilir.;

Verem hastalığında Primer enfeksiyon dönemi ve Reenfeksiyon dönemi olmak üzere iki ayrı dönem bulunmaktadır.

Primer enfeksiyon dönemi bakteriyle ilk kez karşılaşma sonrası gelişen hastalık dönemini,

Reenfeksiyon dönemi ise primer enfeksiyonun iyileşmesinden yıllar sonra tekrar ortaya çıkan hastalık dönemini ifade eder.

Verem (Tüberküloz) Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Verem hastalığı belirtileri genellikle sinsi başlar ve yavaş ilerler. Bu belirtilerin bazıları akciğerlerle ilgili iken bazıları ise başka hastalıklarda da görülebilen genel belirtilerdir.

Öksürük, verem hastalığında en sık bilinen belirtilerden biridir. Verem hastalarında öksürük genelde 2-3 haftadan uzun süren, az şiddetli, kesik kesik, daha ziyade kuru ancak bazen de az balgamla veya kan tükürme ile birlikte olmaktadır.

Akciğerlerdeki enfeksiyonun ağrı duyusuna hassas akciğer zarlarını da içine alması veya sık sık öksürmeden dolayı göğüs ağrısı görülebilir.

Genel belirtilerde ise diğer bulaşıcı hastalıklarda, bazı kas ve iskelet sistemi hastalıklarında ya da bazı kanserlerde de görülebilen ateş yükselmesi, verem hastalığında da vücudun enfeksiyona vermiş olduğu faydalı bir yanıt olarak karşımıza çıkar.

Gece terlemesi belirtisi hastanın elbiselerini, yatağını, yorganını veya nevresimini değiştirmesine neden olabilecek kadar şiddetli olabilir.

Son zamanlarda anlam verilemeyen kilo kaybı, günlük hayatta halsizlik, güçsüzlük, iştah azalması da görülebilen diğer belirtilerdendir.

Klasik olmayan akciğer tutulumu olanlarda ise, tutulan sisteme göre belirtiler değişebilir. Örneğin; kalp zarının verem enfeksiyonunda sertleşmesi,

kalbin yeterince gevşeyip kasılmasını engeller. Böylece vücuda etkin bir şekilde kan pompalanamaz ve kalp yetmezliği belirtileri görülebilir.

Verem (Tüberküloz) Nedenleri Nelerdir?

Verem hastalığının tek nedeni, hastalığa sebep olan bakterinin vücutta yol açtığı enfeksiyondur.

Verem hastaları bu bakteriyi çeşitli yollarla (hapşırma, öksürme, konuşma vb.) damlacıklar içerisinde havaya salarlar. Bu damlacıkların sağlıklı akciğerler tarafından solunmasıyla bakteri vücuda girer ve enfeksiyon başlar.

Vücuda bakterinin girmiş olması kesinlikle hastalık olacağı anlamına gelmez. Çünkü verem, bakterilerinin vücuda girip enfeksiyon yaptığı durumların yalnızca %5’inde aktif hastalık şeklinde görülür. Kalan %95 oranda ise hastalık belirtisiz, muayenede bulgu vermeyen ve tetkikleri normal olacak şekilde izlenebilir.

Verem (Tüberküloz) için hangi doktor ve hangi bölüme, ne zaman gidilmeli?

Verem hastalığı ile Göğüs Hastalıkları adlı bölüm ilgilenmektedir.

Bundan dolayı akciğer ile ilgili belirtiler (2-3 haftadan uzun süren öksürük, balgam, kan tükürme, göğüs ağrısı, nefes darlığı) başta olmak üzere hastalık belirtilerinin taşındığı düşünülüyorsa zaman geçirilmeden göğüs hastalıkları bölümüne randevu alınmalıdır.

Hastalık tedavi edilmediğinde son derece ölümcül seyretmektedir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
1
0
Makeleyi Paylaşın

Verem ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Evet. Verem hastalığı insandan insana bulaşabilen bir hastalıktır. Bulaş yolları kesilmelidir. Ayrıca bu bulaşıcılık toplum sağlığını ciddi ölçüde etkileyebileceği için her hasta mutlaka tedavi edilmelidir.

Verem için kesin ve tek bir tanı koyucu test olmamakla birlikte verem testi denilince akla tüberkülin deri testi (TDT veya PPD) gelir. Bu test sol ön kol derisine PPD adı verilen maddenin enjekte edilmesiyle yapılır. 3 gün sonunda meydana gelen kızarıklık-şişlik milimetrik olarak ölçülür. Test pozitif veya negatif olarak değerlendirilir.

Verem hastası bireylerle yakın ortam içerisinde bulunmak hastalık etkenini vücuda alma olasılığını arttırır. Verem hastalığına neden olan bakteriler hapşırma, öksürme, konuşma yoluyla insandan insana bulaşır.  

Sığırlarda aynı hastalığa neden olan etken (mycobacterium bovis) insanda da hastalık yapabilir. Bulaş, hasta hayvandan kaynaklı pastörize edilmemiş süt veya hayvanın nefesine maruz kalmayla meydana gelebilir. Hayvanla temasta hijyene dikkat edilmelidir.

Verem hastalığı bir bakterinin neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. İnsandan insana bulaşabilir. Hastalık antibiyotiklerle tamamen tedavi edilebilir. Ancak tedaviye hasta uyumu çok önemlidir.