evim.com

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri, akciğerdeki hücrelerin bilinmeyen bir sebepten ötürü anormal bir şekilde davranarak akciğere zarar vermeye başlamasıyla oluşan bir hastalıktır.

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer kanseri tıpkı diğer kanserler gibi normal durumda olan hücrelerin herhangi bir sebepten dolayı kontrolden çıkmasıyla ve akciğere zarar vermesiyle oluşur. Normalde hasarlı hücreler apopitoz denilen bir yöntemle vücutta yok edilerek atılır. Ancak kanser durumunda bu hücreler yok edilemez ve gittikçe çoğalır.

Akciğer vücutta oksijen alınmasını sağlayan organdır. Bu yüzden burada gelişen herhangi bir tümör, başlıca kişiye nefes darlığı olarak yansıyacaktır.

Akciğer kanserinin küçük hücreli ve küçük hücreli dışı olmak üzere 2 ana türü vardır. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri daha sık olarak görülür. Küçük hücreli akciğer kanseri ise daha hızlı yayılır ve erken evrelerde teşhis edilir.

Akciğer kanseri, ülkemizde erkekler arasında en sık görülen kanser türüdür. Yılda ortalama 2.5-3 milyon kişi akciğer kanseri tanısı almaktadır ve bu sayının gün geçtikçe artacağı düşünülmektedir. Bu yüzden ölümlerin önüne geçmek için en önemli yöntem hastalığın erken teşhisidir.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanserinin belirtileri genelde erken evrelerde fark edilmez. Kişi bazı değişiklikler olduğunu fark etse de bunu başka geçici hastalıklara yorabilir ve doktora gitmez. Bu da tanıda gecikmeye sebep olur.

Akciğer kanserinin belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Özellikle egzersizle aşırı artan nefes darlığı
 • Uzun süren ve kişiye oldukça rahatsız eden öksürük
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Açıklanamayan baş ağrıları
 • Hırıltı
 • Zatürre, bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarının daha uzun sürmesi ve ağır geçmesi
 • Kanlı balgam
 • Göğüs ve kemik ağrısı
 • Ses kısıklığı

Akciğer Kanseri Nedenleri

Akciğer kanserini tetikleyen birçok durum bulunmaktadır. Ancak herkes bu maddelere maruz kalsa da akciğer kanserine yakalanmaz. Bunun nedeni sadece çevresel faktörlerin değil her kanserde olduğu gibi genetik yatkınlığın da kanser gelişmesinde oldukça etkili olmasıdır. Küçük hücreli ve küçük hücreli dışı akciğer kanserinin nedenleri birbiriyle aynıdır.

Akciğer kanserlerinin en sık sebepleri şunlardır:

 • Sigara içmek
 • Radon gazlarına maruz kalmak
 • Hava kirliliği çok yüksek olan bölgelerde yaşamak
 • Hayatında en az bir kere radyasyon tedavisine maruz kalmak
 • Arsenik ve diğer kimyasallara maruz kalmak
 • Asbest, nikel, krom gibi maddelere maruziyet
 • Ailede akciğer kanseri olan başka birinin olması
 • HIV enfeksiyonu geçirmek
 • Yaşlılık

Hala literatüre girmemiş olsa da son yapılan çalışmalara göre bazı ilaçların akciğer kanser riskini arttırdığı gösterilmiştir. Bu ilaçların başında hipertansiyon için kullanılan ACE inhibitörleri gelmektedir.

Akciğer Kanseri Evreleri

Akciğer kanserinde yapılan evrelendirme yaşam süresi ve kurtulma şansı ile doğrudan ilgili ve en önemli olan faktördür.

Akciğer kanserinde toplam 4 evre bulunmaktadır.

 • 1. Evre: Tümör dokusu akciğer içinde sınırlıdır. Boyut olarak 5 cm'den küçüktür ve asla vücudun diğer bölümlerine yayılmamıştır.
 • 2. Evre: Tümör yine 5 cm'den küçüktür. Ancak artık akciğer etrafındaki lenf bezlerine yayılmıştır. Ayrıca tümör 7 cm'den küçük, lenf bezlerine yayılmamış olsa da çevre dokuya yayılmışsa yine evre 2 kabul edilir.
 • 3. Evre: Kanser hücreleri artık plevra adı verilen akciğer zarını da tutmuştur. Bu dönemde yine lenf bezlerine ve çevredeki dokulara yayılım mevcuttur.
 • 4. Evre: Artık son dönem akciğer kanseridir. Bu evrede beyin, kemik, böbrek üstü bezi gibi uzak organlara yayılım söz konusudur.

Akciğer Kanseri için hangi doktor ve hangi bölüme, ne zaman gidilmeli?

Akciğer kanseri için "Göğüs Hastalıkları" bölümüne gitmek gerekir. Ayrıca başka sebeple gidilen dahiliye bölümünde de hekim muayene sırasında bir anormallik fark ederse sizi göğüs bölümüne yönlendirebilir.

Akciğer kanseri için erken teşhis çok önemli olduğu için nefes darlığı, sürekli öksürük, kanlı balgam, göğüs ağrısı gibi belirtiler görüldüğünde vakit kaybedilmeden doktora gitmek gerekir. Özellikle 40 yaş üstü olanlar,sigara içenler veya risk altında olanlar daha da dikkatli olmalıdır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Akciğer kanseri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu soruya direkt cevap vermek oldukça zordur. Çünkü hastalığın evresi, kişinin genetik özellikleri, hastalığın şiddeti gibi birçok özellik beklenen yaşam süresini değiştirir. Ayrıca günümüzdeki çeşitli tedavi yöntemleriyle yaşam süresi eskiye nazaran oldukça artmıştır. Hastalık süresince kişinin tedaviye uyumu da oldukça önemlidir. Ancak genel bir cevap vermek gerekirse beklenen yaşam süresi evre 1 ve 2 hastalarda 36-50 ay arasında değişmektedir. Evre 3 hastalarda ise bu süre ortalama 19-24 aya düşmektedir. Evre 4'te ise beklenen yaşam süresi 6-7 aydır.

4.evre akciğer kanseri en ileri aşamadır. Bu aşamada akciğer dışında kanser başka organlara metastaz yapmıştır. Yani sorun artık akciğerden çıkıp tüm vücuda yayılmıştır. 4. evre akciğer kanserinde kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemler uygulanabilse de yaşam süresi ancak %15 kadar bir hastada bir sene civarında olabilmektedir. Ancak immünoterapi yöntemlerinin gelişmesiyle bu süre bir miktar uzatılabilmektedir. Yani evre 4'te hastalıktan tamamen kurtulma şansı maalesef oldukça azalmıştır.

Akciğer kanseriyle ilgili rutin kullanımda aşı olmasa bile çalışmalar sürdürülmektedir. Hatta Küba'da ortaya çıkarılan racotumumab etken maddeli aşının, kanser hücrelerinde bulunan bir antijene karşı antikor üretebildiği ortaya konmuştur. Bu sayede beklenen yaşam süresinin ortalama 2-3 yıl uzayabileceği düşünülmektedir. Akciğer kanseri aşısındaki mantık, verilen antijene karşı vücuttaki bağışıklık sistemini uyarıp onunla savaşan moleküllerin üretilmesini sağlamaktır. Böylece daha sonra kanser hücresiyle karşılaşan vücut, bu savaşçı antikorları ortaya çıkarıp kanseri yok eder.

Skuamöz hücreli akciğer kanseri, küçük hücreli dışı akciğer kanseri türünün bir alt çeşididir ve ortalama %25-30 oranında görülür. Bu tür kanser, akciğerde bulunan hava yollarını örten skuamöz epitelden gelişir. Sigara içimi bu tür kanserin en sık sebeplerinden biridir. Tanısı ve tedavisi genel akciğer kanseri gibi yapılmaktadır. Biyopsi sonucunda ise ancak tam olarak skuamöz hücreli akciğer kanseri tanısı koyulabilir.

Akciğer kanserinin son evresinde metastazın olduğu yere göre bulgular değişebilir. Ancak halsizlik, nefes darlığı gibi genel belirtiler ortak olarak görülür. Bunun haricinde akciğer kanseri en sık olarak beyin, kemik, böbrek üstü bezi ve karaciğere metastaz yapar. Eğer beyin tutulursa bilinç değişiklikleri,baş ağrısı gibi semptomlar görünebilirken, kemik tutulumunda yaygın kemik ağrıları görülür. Böbrek üstü bezi tutulumunda ise bu bölgedeki hormonlar zarar görür. Bu hormonların en önemlilerinden biri de kortizoldür. Kortizol vücuttaki en önemli stres hormonudur. Gerektiği zaman kan şekerini yükseltir, gerektiği zaman vücutta sıvı ve tuz tutar. Böbrek üstü bezine gelen herhangi bir metastazda bu hormon ve diğer hormonlar fazla da üretilebilir, hiç üretilmeyip miktarı da azalabilir. Bu süreçte gerekli tedaviler yapılır ve hasta mümkün olduğunda rahat ettirilmeye çalışılır.