Amenore ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Adet olamama kilo yapar. Normalde bir kadında adet döngüsü sırasında ilk 14 günde östrojen seviyesi artar ve daha sonra progesteronun etkisiyle östrojen azalarak yumurtlama gerçekleşir. Östrojenin de kilo aldırıcı etkisi vardır. Adet olamayınca genelde progesteron salgısı azaldığı veya ortadan kalktığı için kişilerde kilo alımı beklenir.

Primer amenoreli kişiler altta yatan nedene bağlı olarak hamile kalabilmektedir. Ama bu durum sekonder amenoresi olanlara göre daha zor bir durumdur. Primer amenorede hasta 16-18 yaşına gelmesine rağmen hala adet görememiştir. Bunun nedeni yine hormonal nedenlerse bu hormonların yerine konmasıyla kişi hamile kalabilir. Ancak bu durumu yönetmek oldukça zor olabilmektedir.

Adet olamama şişkinlik yapabilir. Hormonal bozukluklardan dolayı şişkinlik hissedilebildiği gibi adet olamamanın altında yatan nedenlere bağlı da şişkinlik olabilir. Örneğin, yumurtalıklardaki bir tümör fazla büyürse, karında bir şiş yaratabilir.

Adet olamama nadiren mide bulantısına neden olur. Ancak çoğu kadın bu şikayeti dile getirir. Aslında hormonal olarak mide bulantısı görülebilse de çok sık olarak beklenmez. Burdaki mide bulantısı sebeplerini araştırmak gerekebilir.

Amenore ile İlgili Makeleler

Amenore

Amenore, bir kadının üst üste 3 kez adet görmemesi ya da ergenlik döneminde hiç adet olmaması durumu olup tedavi etmek için, önce sebepleri bulunur, ona uygun tedavi yapılır.

makaleyi incele