Siroz ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Siroz tedavi edilmediğinde öldürücü bir hastalıktır. Siroz, vücut için son derece önemli olan karaciğeri etkileyen bir hastalık olduğu için çok tehlikelidir. Siroz olmuş bir karaciğer eski haline döndürülemez ancak çeşitli tedavilerle sirozun ilerlemesinin önüne geçilir ve daha uzun bir yaşam sağlanır.

Sirozun çeşitli türleri vardır. Alkolik siroz, sık alkol kullanımı sonucu oluştuğu için bulaşıcı olan bir siroz durumu değildir. Hepatit sirozlar içinse durum biraz farklıdır. Hepatit sirozlar viral enfeksiyon sonucu oluştuklarından bu virüslerin kişiden kişiye geçmesiyle sirozlu kişinin yakın temasta bulunduğu kişilere bulaşabilir ve onları da siroz yapabilir.

Siroz, ölüm ihtimali çok yüksek bir hastalıktır. Her sene yaklaşık 1 milyon kişinin ölümünden sorumludur. Hastada sirozun hangi evrede olduğu, hangi komplikasyonlar sonucu oluştuğu ve bu komplikasyonların derecesi yaşam kalitesinin ve süresinin belirlenmesi için çok önemlidir. Bu nedenle sirozun kişiyi ölüme götürme süresi için net bir şey söylenemez.

Siroza sebep olan durumlar arasında genetik kökenli hastalıklar da mevcuttur. Vücutta demir birikimi (hemokromatozis), bakır birikimi (Wilson hastalığı), alfa-1 antitripsin eksikliği, ilerleyici ailevi intrahepatik kolestaz (PFIC), alagille sendromu, ekstrahepatik biliyer atrezi (EHBA) gibi hastalıklar genetik geçişlidir ve siroza sebebiyet verebilir.

Siroz, tümöral bir yapı oluşturmadığı ve başka organlara sıçramadığı için kanser türünden bir hastalık değildir. Fakat siroz, uzun süre tedavi edilmediği takdirde tümörleşip kansere götürebilir. Bu durumun önüne geçmek için sirozlu hastaların yılda en az iki defa uzman doktorlar tarafından muayene edilmesi gerekir.

Karın şişkinliğine karında biriken asit sıvısı neden olur. Bu şişkinliğin giderilmesi için hastanın zararlı besinlerden ve alkolden uzak durması gereklidir. Bu diyetin yanı sıra şişlik için doktor tarafından önerilen diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar kullanılabilir.

Daha önceleri çok kısıtlı ilaçları karşılayan Sosyal Güvenlik Kurumu 2016 yılından itibaren siroz tedavisinde kullanılan ve oldukça etkili olan 3 farklı ilacın maliyetini sosyal güvence kapsamında ödemeye başlamıştır.

Siroz ile İlgili Makeleler

Siroz

Siroz, kronik karaciğer rahatsızlıklarının son evresi olup, tedavisi için çeşitli yaşam değişikliklerinin yanı sıra ilaçlar da verilebilir. Tüm tedavilerin başarısız olması durumunda son çare olarak karaciğer nakli yapılabilir.

makaleyi incele