evim.com

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri

Huzursuz bağırsak sendromu, belirli sebeplerden dolayı dışkılama alışkanlıklarında yaşanan sorundur.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Huzursuz bağırsak sendromu çağımızın sinsi, tanısı zor konulan ve tanısı konulsa da sebebi tam olarak belirlenemeyen fonksiyonel bir bağırsak hastalığıdır. Modern yaşamın eski zamanlara oranla arttırdığı stresli yaşama bağlı olarak günümüzde daha fazla görülüyor.

Huzursuz bağırsak sendromu olan kişilerde sebep tam olarak bundan kaynaklanıyor diyebileceğimiz gözle görülür patolojik bir sorun genelde olmuyor. Aslında tam olarak bağırsaklarda bir yapısal bozukluk bulunmuyor ve bu sebeple tedavisinde de direk olarak kullanıp tedaviyi sağlayacak bir ilaç yoktur.

Bazı duygu-durum değişikliği dönemlerinde artıp azalabilmesi beyin ve bağırsak arasındaki iletişimin bu hastalıkta bozulmuş olabileceğini düşündürmektedir.

Hastalığın olmazsa olmazı olan ve en önemli belirtisi olan karın ağrısı olmak üzere ishal ve kabızlık gibi dışkılama alışkanlıklarında farklılıklar ile seyreden ve belki de bu belirtilerin temelinde bağırsak florasının (bağırsaktaki bakteri topluluğu) önemi ve değişimi son yıllarda üzerinde çok durulan ve tedavide de göz önünde bulundurulan bir konudur.

Zaman zaman bir  çok farklı isimle anılmış bir hastalıktır. Bunlar: irritabl barsak sendromu, spastik kolon, mutsuz kolon gibi isimlerdir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromunun belirtileri genellikle yoğun ve doktora başvuru sağlayacak şekilde şiddetli bir karın ağrısı üzerine kuruludur. En az karın ağrısı kadar dışkılamadaki belirgin değişiklikler de huzursuz bağırsak sendromu tanısı için değerlidir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi tanısı zor konulan bir hastalık olması sebebiyle belirtilerin zamanı ve uzunluğu tanı koymak için çok değerlidir. Örnek verecek olursak huzursuz bağırsak sendromu düşündüğümüz hastada gece uykuda ağrı devam ediyorsa bağırsakta organik bir bozukluk olduğu ve huzursuz bağırsak sendromu tanısından çok başka organik problemlere yönelmemiz gerekir. 

Şikayetleri maddeleyecek olursak; 

  • Karın ağrısı mutlaka olmalıdır. Genellikle hastaların doktora başvurmasının da temel sebebidir. Karın ağrısı en sık karın alt kısmında olur.
  • Kabızlık, ishal ikisi bir arada olabilir ve karın ağrısı dışkılama sonucunda geçer.
  • Keçi dışkısı şeklinde, topaklar halinde, sulu dışkı
  • Günde üçten fazla veya haftada üçten az dışkılama olması, tam boşalamama hissi, aşırı ıkınma, dışkıyı zor tutma, dışkıyla beraber aşırı mukus ile beraber olan bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler
  • Karında şişkinlik, gerginlik hissi, hazımsızlık şikayetleri

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromuna sahip kişilerin yediği yemekler sonucu besinlerin mide bağırsak hattından geçişi çok hızlı veya çok yavaş olabilir. Buna bağlı kabızlık ve ishal görülebilir. Ara ara ise hem kabızlık hem ishal birlikte görülebilir.

Tüm insanların bağırsaklarında bulunan bazı çeşitli bakteriler vardır. Bu bakterilerin belli bir dengede olması sindirim sistemimiz için çok önemlidir. Bu düzenin bozulması ile gaz oluşumunu arttıran zararlı bakterilerin artması bu hastalıkta şişkinlik, karın ağrısına yol açabilir.

Huzursuz bağırsak sendromuna sahip kişilerde normal insanlara göre bağırsak duvar bariyerinin zayıflamış olduğu gösterilmiştir. Bağırsak duvarının geçirgenliği artar ve zararlı maddeler normal insanlarda olduğu gibi atılamamaktadır.

Huzursuz bağırsak sendromu genelde orta yaşlı kadınlarda görülür. Bu esasında bir teoriler hastalığıdır. Birçok faktör suçlanmakla beraber özellikle;

  • Anksiyete, depresyon gibi psiko-sosyal faktörlerin sindirim sistemimiz ile beyin arasındaki iletişimi etkilediği düşünülüyor.
  • Uyku bozuklukları beyin barsak hattında bozukluk meydana getirdiği gösterilmiş.
  • Çocukluk çağında geçirilmiş cinsel travma
  • Çocukluk çağında geçirilmiş enfeksiyonlar bu hastalıkta suçlanmaktadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Bağırsak ve dışkılama alışkanlıklarında kalıcı bir değişiklik görülüyorsa, huzursuz bağırsak sendromuna ait olan şikayetlerin niteliğinde bir değişme görülüyorsa doktora gitmek gerekir. Çünkü bu işaretler altta yatan kolon kanseri gibi daha farklı ve ciddi bir sorunun göstergesi olabilir. 

Bağırsak alışkanlıkları ve dışkılama değişiklikleri olan kişilerin bir İç hastalıkları uzmanına gitmesi gerekir. İç hastalıkları uzmanının kararına göre bir gastroenterolog ile görüşülmelidir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
64
64
Makeleyi Paylaşın

Huzursuz bağırsak sendromu, belirli sebeplerden dolayı dışkılama alışkanlıklarında yaşanan sorundur.

makaleyi incele

Huzursuz bağırsak sendromu tedavisi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

makaleyi incele