Migren ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ani başlangıçlı baş dönmesi ve dengesizlik genellikle vestibüler migrende ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte vertigo atakları (baş dönmesi atakları) baş ağrısı olmadan da ortaya çıkabilmektedir.

Evet. Migren gözede vurabilmektedir. Bir migren çeşiti olarak bilinen göz migreni veya oftalmoplejik migrende iki taraflı görsel bozukluklar ana belirtilerdir. Bu görsel bozukluklara baş ağrısı da eşlik edebilmektedir. Çok daha nadir durumlarda görülen retinal migrende ise atak sırasında tek taraflı görme bozuklukları gelişmektedir.

Migrenli hastaların yaklaşık %80inde bulantı ve %40-50 oranında kusma eşlik edebilmektedir.

Migren atakları 3-4 saat veya birkaç günde sürebilmektedir. Atakların sıklığı ve şiddeti kişiden kişiye değişebileceğinden, kesin süre tahmin edilememektedir.

Gerilim-tipi baş ağrıları ve migren semptomları ile ayırt edilebilmektedir. Gerilim-tipi baş ağrıları tüm başı etkilemektedir ve eşlik eden semptomlar genelde yoktur. Migren ise genellikle başın sadece bir tarafında görülür ve bulantı, kusma, ışığa ve gürültüye duyarlılık eşlik etmektedir. Buna ek olarak hareket ederken kötüleşse bilmektedir.

Migren ile İlgili Makeleler

Migren

Migren, genelde ataklar halinde gerçekleşen baş ağrısıdır. Migrenin kendisi tedavi edilmese bile, ağrı ataklarının sıklığı ve yoğunluğu azaltılabilmektedir.

makaleyi incele