Menenjit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Menenjit etkenleri hasta kişinin öksürmesi, hapşırması veya başka birini öpmesi yoluyla bulaşabilir. Ayrıca bazı türlerde de hasta kişiyle yakın temas, o kişiyle temas sonrasında ellerin ağız, burun veya göze getirilmesiyle bulaşabilir.

Menenjit etkenlerinden olan pnömokok için konjuge pnömokok aşısı doğumda sonraki 2. ayda, 4. ayda ve tekrarlayıcı doz olarak 12.ayın sonunda yapılır. Hemofilus influenza tip b için olan aşı da beşli karma aşı içinde 2. ayda, 4. ayda, 6.ayda ve tekrarlayıcı doz olarak 18.ayın sonunda yapılır.

Menenjit aşısı zaten rutin aşı programında yer almaktadır. O yüzden uygun aylarda zaten takipte olduğunuz sağlık ocaklarında veya hastanelerde aşı yaptırılabilir. Özel olarak sonradan yaptırılmak istenen aşılar da doktor kontrolünde eczaneden temin edilip, sağlık ocağında yaptırılabilir.

Menenjit aşıları intramüsküler yapılan aşılardır. Yani kas içine enjektör 90 derecelik açıyla batırılır. Kas içine verilen aşı daha sonra vücut içine dağılır. Aşının verildiği kas grubu genelde bacak veya omuz kaslarıdır.

Menenjitin öldürüp öldürmediği tamamen hastalığa müdahale edilen zamana göre değişir. Eğer tedaviler için geç kalınırsa hastalık ölümcül olabilmektedir. En sık ölüm sebebi de santral sinir sisteminin hasar görmesi sebebiyledir. Ancak günümüzde menenjitten ölümler oldukça azalmıştır.

Menenjit aşısı canlı aşı değildir. Hem pnömokok hem de Hib için olan aşılar polisakkarit yapıda aşılardır. Aşının canlı aşı olmaması oluşabilecek yan etkileri de azaltmaktadır. Bazı durumlarda riskli bölgelere giden kişilere meningokok aşısı yapılmaktadır. Bu aşı da canlı aşı değildir.

Menenjit aşısı zararlı değildir. Her aşı gibi vurulduktan sonra ateş gibi yan etkiler gösterse de hastalıktan koruduğu için kesinlikle yaptırılması önerilen aşılardır. Özellikle günümüzde büyüyen aşı karşıtlığı insanların aklını karıştırsa da aşının yapılması hayat kurtarıcıdır.

Menenjit ile İlgili Makeleler

Menenjit

Menenjit, beyinde yer alan zar yapılarının enfeksiyon kapması sonucu oluşan bir hastalık olup, tedavisi bu duruma neden olan etkeni ortadan kaldırmaktır.

makaleyi incele