Hamilelikte Ağrılar ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Böğür ağrısı genellikle göğüs bölgesinde hissedilen ağrılar için kullanılan terimlerden biridir. Bu durumun en yaygın sebeplerinden biri gelişen meme dokusundan kaynaklanan ağrılardır. Öte yandan gebeliğe bağlı reflü ve mide şikayetlerinde artışlar meydana gelir. Bu gibi durumlar böğür ağrısı olarak tarif edilebilir.

Hamilelikte bacak kramplarının önlenmesi amacıyla ilk dikkat edilmesi gereken uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmak, dinlenirken bacakları uzatmaktır. Bunun yanı sıra rahat ayakkabılar giyilmeli, bacak bacak üstüne atmaktan kaçınılmalı, dengeli ve düzenli beslenilmeli, egzersiz yapılmalıdır. Hamilelikte gece bacak krampları ile mücadele etmek amacıyla rahat bir uyku pozisyonu tercih edilmelidir. Tüm bu değişikliklere rağmen kramplar geçmiyor veya daha da şiddetleniyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulabilir.

Rahim içerisindeki bebeğin büyümesi ile ağırlık artışı meydana gelir. Ağırlaşan rahim altında bulunan yapılara bakı uygulamaya başlar. Bacaklara giden sinir ve damarlarda sıkışmalar ortaya çıkar. Bu durumun en önemli sonuçları varisli damarlar, bacaklarda kramp, uyuşukluk ve ağrıdır.

Hamilelikte kemik ağrısı, topuk ağrısı gibi durumlar sık görülür. Bunun en önemli sebeplerinden biri topuk kemiği etrafında bulunan fasyanın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan plantar fasiittir. Gebelikle birlikte artan vücut ağırlığı bu durumun ortaya çıkmasında etkilidir ve yaklaşık olarak 10 gebeden biri bu durumdan etkilenmektedir. Uygun ve rahat ayakkabılar seçmek, ayaklara masaj yapmak ve şişlik durumunda ayakları vücut seviyesinden yüksekte tutmak ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Çatı ağrısı ile mücadele etmek amacıyla öncelikle eklem sınırlarının zorlanmaması gerekir. Ancak mümkün olduğunca hareketli olmaya özen gösterilmelidir. Giyinirken, otomobile binerken tek ayak üzerinde kalma gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Anne adayı rahat bir uyku pozisyonunda gelirse dizler arasına yastık koyarak uyumalıdır.

Önde pubis kemikleri arasında pubik eklem (simfizis pubis) yer almaktadır. Hareketsiz bir eklem olan simfizis pubis kemikler arasında yastık görevi gören kıkırdaktan meydana gelmektedir. Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte pubis kemiğine binen yük artar. Bu durum eklemin esnemesine ve kaymasına sebep olacaktır. Simfizis pubis dislokasyonu olarak da ifade edilebilecek bu durum çatı ağrısı olarak ifade edilir. Çatı ağrısı gebeliğin geç dönemlerinde ortaya çıkmakta olup doğum sonrası erken dönemlerde devam edebilmektedir.

Hamilelikte kasık ağrıları genellikle erken dönemlerde görülmektedir. İlk 12 hafta içerisinde gebeliğe bağlı ağrılar görülebilir. Şiddetli kasık ağrısının en önemli sebeplerinden biri de düşüklerdir. Ağrıya şiddetli kanamanın eşlik etmesi durumunda dikkatli olunmalıdır.

Hamilelikte Ağrılar ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Ağrılar

Gebeliğin normal işleyişi sırasında çeşitli ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Ağrıların nedenine göre ilaç tedavisi, beslenme ve egzersiz yapılabilmektedir.

makaleyi incele