evim.com

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri

Rahim duvarı kalınlaşması ya da endometrial hiperplazi, rahim iç dokusu endometriumda, rahmin çeşitli sebeplerden karşılayamadığı östrojen fazlalığından dolayı kalınlaşma oluşmasıdır.

Rahim ve Rahim Duvarı Nedir?

Rahim ya da uterus, kadınların üreme sisteminin merkezinde, alt karında (pelvis) yerleşen bir organdır. Sağında ve solunda yumurtalıklar, altında rahim ağzı ve bunun devamında vajina bulunur. Rahmin işlevi, yalnızca bebeği taşımak, korumak ve vücut içinde 9 ay kalabileceği kadar genişleyerek ortam oluşturmaktır. Herhangi bir hormonal fonksiyonu yoktur.

Rahim, 3 tabakadan oluşmuştur. En dışında bir bağ dokusu olan perimetrium, ortasında kalın ve sert bir kas dokusu olan myometrium, en içte ise yumuşak ve değişken kalınlıkta hassas bir doku olan endometrium bulunur. Rahim duvarı diye adlandırılan tabaka da endometriumdur.

Endometrium, bebeğin içine gömüldüğü (implantasyon) tabaka oluşundan ötürü, gebelik için kritik bir görev üstlenir. Çeşitli sebeplerden dolayı (kürtaj, geçirilmiş cerrahiler, hormonal hastalıklar gibi) hasar görür veya incelirse bebeğin tutunması ve yerleşmesi zorlaşır, düşükler yaşanır. Bunun yanı sıra menopoz sonrasında doğal olarak kendiliğinden incelir ve 4 mm’den daha ince hale gelir.

Endometrium normal adet döngüsünü de oluşturan tabakadır. Adet kanaması, endometriumun en üstündeki tabakanın adet kanamasının ardından kalınlaşmaya başlaması ve sonrasında maksimum kalınlığa ulaştığında döllenme gerçekleşmediyse (gebe kalınmadıysa) tekrar yıkılarak incelmeye başlaması ile oluşur.

Adet döngüsü 2 fazdan oluşur, bunlara proliferatif faz ve sekreuar faz adı verilir. Proliferatif fazda rahim duvarı kalınlığı 5-8 mm arasında, sekretuar fazın ortasında ise maksimum kalınlığına ulaşarak 8-12 mm kalınlıkta izlenir. Buradan da anlaşılacağı gibi normal bir kadında rahim duvarı kalınlığı 5-12 mm arasındadır.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir?

Rahim duvarı kalınlaşması ya da endometrial hiperplazi, rahim iç dokusu endometriumda, rahmin çeşitli sebeplerden karşılayamadığı östrojen fazlalığından dolayı kalınlaşma oluşmasıdır.

Doğrudan kötü huylu veya kanser olarak adlandırılabilecek bir hastalık değildir, kolayca tedavi edilmesi mümkündür. Fakat tedavisi ihmal edilirse ve sürekli bu östrojen maruziyeti devam ederse kötü huylu hale gelip rahim kanserine yol açabilir.

Rahmin normal duvar kalınlığı 5-12 mm arasında adet döngüsüne göre değişkenlik gösterir. Rahim basitçe izah etmek gerekirse östrojen hormonu etkisi ile kalınlaşır, progesteron hormonunun etkisi ile incelir. Östrojen etkisinin karşılanamaması bu anlamda aşırı kalınlaşma sonucu bir noktadan sonra kırılma kanaması yaşanmasına yol açar. Normalde progesteron artmasından kaynaklanması gerektiği için bu anormal bir adet kanaması şeklidir.

Rahim duvarı kalınlaşması en sık menopoza girmeye yakın kadınlarda ve henüz adet döngüsünün ilk yıllarındaki ergen genç kadınlarda izlenir. Gençlerdeki normal bir süreçtir bir süre sonra kendiliğinden çözülecektir. Fakat menopoza yakın dönemde olanların takibi özellikle gereklidir.

Rahim duvarı kalınlaşmasının temel olarak 2’ye ayrılır: atipili ve atipisiz. Atipi, normal olmayan, tipik olmayan anlamına gelir. Bu anlamda, atipili kalınlaşmalar kanser oluşumu açısından daha risklidir. Duvar kalınlaşması için bir ayrım da kompleks ve basit olarak yapılır. Bu durumda en riskli kalınlaşmalar kompleks atipili olanlardır, bunların yaklaşık %30’u kansere dönüşüm gösterir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri

Rahim duvarı kalınlaşması kalınlaşması çoğu hastada belirtisiz seyreder. Bunun yanı sıra, rahim duvarı kalınlaşmasının en sık sebebi doğru ve düzenli olmayan yumurtlama (anovulasyon) olduğu için, buna sebep olan hastalıkların belirtileri görülebilir.

Rahim kalınlaşmasının en sık izlenen belirtisi ise, düzensiz ve miktarı artmış adet kanamalarıdır (menometroraji).

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedenleri Nelerdir?

Rahim duvarı kalınlaşmasının en sık sebebi anovulasyondur. Anovulasyon, düzenli veya hiç yumurtlayamama anlamına gelir.

Diğer sebepler şunlardır:

 • Polikistik over hastalığı
 • Kilo fazlalığı, obezite
 • Şeker hastalığı (diyabet) veya insülin direnci
 • Menopoza girmeye yakın dönemde olmak
 • Hiç doğum yapmamış olmak
 • İlk adet tarihinin erken, menopoz tarihinin geç olması, uzun süre östrojen maruziyeti
 • Adet düzensizliği
 • Vücutta kana östrojen salan bir tümör varlığı
 • Yalnızca östrojen içeren doğum kontrol haplarının çok uzun süre kullanımı
 • Meme kanserinden dolayı tamoksifen kullanımı
 • Siroz (karaciğer yetmezliği)

Rahim Duvarı Kalınlaşması için hangi doktor ve hangi bölüme, ne zaman gidilmeli?

Rahim duvarı kalınlaşması ile ilgilenen bölüm Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüdür. Polikistik over gibi uzun süreli kronik hastalıkların varlığında kontrollere zamanında gitmek önemlidir. Hekimler bu konuya dikkat edecek ve kontrollerini yapacaktır.

Bunun dışında özellikle menopoz dönemi yaklaşırken kontrolleri yaptırmak veya adetler kesildikten sonra 1 sene geçti ve ardından kanama olduysa vakit kaybetmeden hekime başvurmak gerekir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Rahim duvarı kalınlaşması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Rahim duvarı kalınlaşması tanısı, rahim kalınlığının menopoz öncesi dönemde olan kadınlarda 12 mm, menopoz dönemindeki kadınlarda ise 4 mm’nin üzerinde olması ile konur. Zaman zaman bu kalınlaşmalar bilinen hormonal ve ya başka sebeplere bağlı olabilir, bu durumda belirli bir süre sonra tekrar kontrol edilir.

Rahim duvarı kalınlaşması sonucu genellikle düzensiz, uzun süren, ve çok miktarda gelen vajinal kanamalar görülür. Bu hastaları oldukça rahatsız eden ve özellikle menopozdaki kadınlarda doktora ilk başvurma sebebi olan durumdur.

Rahim duvarı kalınlaşması en masum hali ile bile rahim kanserine ilerleyebilir. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Özellikle bu kalınlaşmaya atipik hücreler eşlik ediyorsa kanser riski ciddi derecede yükselir. Aynı şekilde tedavi edilmedikçe hücrelerin atipik hale gelmesi riski de artar.

Rahim duvarı kalınlaşması gebeliğe kendiliğinden engel değildir fakat rahim duvarı kalınlaşmasını yaratan etkenlerin neredeyse tamamı gebeliğe engeldir. Öncelikle anovulasyon (yumurtlayamama) varlığında gebe kalmak mümkün değildir. Buna en sık sebep olan hastalık doğurgan çağdaki kadınlarda polikistik overdir. Rahim duvarı kalınlaşması ve buna yol açan sebebi tedavi etmek doğurganlığı ciddi miktarda arttıracaktır.

Rahim duvarı kalınlaşması olan hastalarda gebe kalma isteği varsa başka yardımcı ilaçlarla yumurtlama sağlanır ve böylece gebelik oluşturulur. Gebelik sonrasında ise hasta tekrar takibe alınır.

Rahim duvarı kalınlaşması küretajı toplumda oldukça korkutucu algılansa da ufak bir operasyondur. Poliklinik ve ya ameliyathane şartlarında yapılması mümkündür. Rahim ağzı önce buji adı verilen çubuklarla, ince olanlarıyla başlayıp kalınlarla devam ederek gerektiği kadar genişletilir. Rahim ağzı oldukça sert ve kaslı bir yapı olduğu için bu işleme gerek duyulur. Rahim içine gereken tıbbi aletlerin girebileceği kadar rahim ağzı açıldıktan sonra rahim iç duvarı ince dokular halinde kazınmaya başlanır ve alınan dokular örnek olarak incelenmesi için laboratuvara gönderilir.

Küretaj işlemi, günümüzde genel ve ya lokal anestezi altında hastanın maksimum konforu gözetilerek uygulanmaktadır ve komplikasyon riski düşüktür.

Rahim duvarı kalınlaşması kilo yapmaz. Fakat rahim duvarı kalınlaşmasının en sık sebebi olan polikistik over hastalığı kilo alımına zemin hazırlayabilir. Aynı şekilde menopoza yeni girilen evrede de metabolizma yaştan dolayı yavaşlayacağı için kilo alımı olabilir fakat bunlardan dolayı alınan kilo da rahim kalınlaşması gibi bir sonuçtur, rahim kalınlaşması sebep değildir.

Rahim duvarı kalınlaşması ya da endometrial hiperplazi, rahim iç dokusu endometriumda, rahmin çeşitli sebeplerden karşılayamadığı östrojen fazlalığından dolayı kalınlaşma oluşmasıdır.

makaleyi incele

Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi çoğu vakada, medikal tedavi yani ilaç tedavisidir. İlaçların en sık kullanılanları progesteron hormonları içerenlerdir.

makaleyi incele