evim.com

Bilek Ağrısı Nedir?

Bilek ağrısı, çeşitli nedenlerden dolayı görülebilen ve aslında nispeten yaygın olan bir durumdur.

Bilek ağrısı, çeşitli nedenlerden dolayı görülebilen ve aslında nispeten yaygın olan bir durumdur. Bilek eklemi, elin kullanıldığı tüm işlerde rol oynar. Yani günlük hayatta el bileği birçok yerde kullanılır. Bilek ağrısı meydana geldiğinde, günlük aktiviteleri etkiler ve yaşam kalitesini oldukça olumsuz bir hale getirir. El bileği eklemi sadece bilek kemiklerinden oluşmaz. Bilek kemikleri ayrıca ön kol kemikleriyle de temas halindedir.  

Ani darbe veya yaralanma nedeniyle bilek ağrısı gelişebilir. Bilek burkulması gibi durumlarda, o bölgedeki bağların aşırı zorlanması direkt olarak ağrıya neden olur. Bu tür yaralanma bağımlı ağrılar tipik olarak travmadan hemen sonra aniden gelişir. El bileğindeki kemikler, bağlar veya tendonlar dahil herhangi bir kısmı yaralanırsa, bilek ağrısı meydana gelir. Tekrarlayan bilek ağrısı genellikle tekrarlayan stres yaralanmalarından ve eklem iltihabından kaynaklanır. El bileği ağrısı bazı durumlarda uzun bir süre boyunca da devam edebilmektedir.

Sol bilek ağrısı veya sağ bilek ağrısı aynı anda veya farklı zamanlarda görülebilir. Genelde her iki bileği etkileyen hastalıklar, sistemik hastalıklar olarak adlandırılan yani tüm vücudu etkileyen durumlardır. Ancak tekli sağ el bilek ağrısı veya sol el bilek ağrısı genelde tek taraflı olan travmalarda ve karpal tünel sendromu gibi daha sık kullanılan bilek tarafında sinir sıkışması durumlarında görülür.  

El bilek ağrısı ve şişmesi genelde birlikte sıkça görülen durumlardır. Bilek etrafında oluşan herhangi bir yaralanma veya iltihaplanma sonrasında bu bölgelerde şişme, morarma gibi durumlar görülebilmektedir. Ayak bilek ağrısı da tıpkı el bilek ağrısı gibi görülebilecek bir durumdur. Ayak bileğindeki ağrılar da daha çok yapılan ters hareketler ve bilek kısmındaki travmalardan dolayı kıkırdaklarda, tendonlarda, bağlarda veya kemiklerde oluşan hasardan kaynaklanır.   

Bilek Ağrısı Belirtileri 

Bilek ağrısı dışında nedene bağlı olarak farklı semptomlar görülebilir. Bilek ağrısının türü de kişiye ve nedene bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazı durumlarda ve kişilerde ağrı künt yani dolgunluk hissi gibi olurken, bazı durumlarda ise keskin bir ağrı hissedilir. Ağrının tam olarak yeri de değişiklik gösterebilir. Bilek burkulması gibi durumlarda, bilek ağrısına ek olarak o bölgede şişlik ve morarma da görülebilir. Karpal tünel sendromu gibi bilek bölgesinde sinir sıkışmasıyla karakterize durumlarda elde uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük gibi semptomlar da görülebilmektedir. Bilek ağrısına neden olan duruma bağlı ek olarak görülebilecek semptomlar şu şekilde sıralanabilir: 

 • Bilek bölgesinde veya parmaklarda dolgunluk hissi 
 • Nesneleri tutmada veya kavramakta güçlük 
 • Özellikle uzun süre hareketsiz tutulan el bileğini hareket ettirirken tıklama sesi 

Sebebe bağlı olarak, semptomlar hafif başlayabilir ve zaman geçtikçe daha da kötüleşebilir. Başlangıçta ağrı yalnızca belirli aktiviteler sırasında ortaya çıkabilir. Zamanla durum kötüleştikçe istirahatte bile ağrı oluşabilmektedir. 

Bilek Ağrısı Nedenleri

Bilek ağrısının çok çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerden bazıları kısa bir süre içinde geçebilen hafif durumlar olabilirken, bazıları da daha uzun süren diğer kronik hastalıklarla ilişkili olabilmektedir. Bilek ağrısının olabilecek nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Karpal Tünel Sendromu 

Median sinir, ön koldaki üç ana sinirden biridir. Karpal tünel sendromu da, bilek etrafında median sinirin sıkışmasıyla ortaya çıkar. Median sinir, elin avuç içi tarafında bulunur ve elin aşağıdaki kısımlarından his duyusunun alınmasına yardımcı olur:

 • Başparmak
 • İşaret parmağı
 • Orta parmak
 • Yüzük parmağının bir kısmı

Aynı zamanda median sinir başparmağa giden kasa elektriksel dürtü de sağlar. Yani baş parmağın hareketinin bir kısmından da sorumludur. Karpal tünel sendromu bir veya her iki elde de ortaya çıkabilir. Bilekte oluşan şişlik, karpal tünel sendromunda basıya neden olur. Ağrı da bilekteki ve median sinirdeki aşırı basınçtan kaynaklanır. Bilek ağrısına neden olmanın yanı sıra, karpal tünel sendromu, elin başparmağına yakın tarafında uyuşma, güçsüzlük ve karıncalanmaya da neden olabilmektedir. Aşağıdaki durumlardan herhangi biri nedeniyle bilek etrafında basınç meydana gelebilir ve karpal tünel sendromunu tetikleyebilir:

 • Yazı yazma, çizme veya dikiş dikme gibi bileklerin sık sık hareket etmesine neden olan durumlar  
 • Aşırı kilolu, hamile olma veya menopoza girme
 • Diyabet, artrit veya yetersiz tiroid bezi gibi belirli tıbbi durumlara sahip olmak

Bilek Yaralanmaları 

Bilek yaralanmaları da ağrıya neden olabilmektedir. Bilek yaralanmaları arasında burkulmalar, kemik kırılmaları ve tendonların iltihaplanması durumu olan tendinit bulunur. Bileğin yakınındaki bölgelerde şişlik, morarma veya eklemlerdeki şekil değişiklikleri, bilek yaralanmasının belirtileri olabilir. Darbenin neden olduğu travma nedeniyle bazı bilek yaralanmaları hemen gerçekleşir ve direkt ağrıya sebep olur. Ancak bazı diğer durumlarda da ağrı ve semptomlar zamanla, yavaş yavaş gelişebilir.

Gut Hastalığı 

Gut hastalığı vücutta aşırı ürik asit birikmesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Ürik asit denilen madde, pürin adı verilen bileşikleri içeren yiyeceklerin vücutta parçalanmasıyla ortaya çıkar. Ürik asidin çoğu kanda çözünmüş halde durur ve idrar yoluyla vücudun dışına atılır. Ancak ürik asit oluşum mekanizmasındaki anormallikler sonucu bazı durumlarda vücutta olması gerekenden daha fazla ürik asit birikmeye başlar. Fazla ürik asit eklemlerde birikerek ağrıya ve şişmeye neden olur. Gut hastalığındaki eklem ağrısı genellikle diz, ayak bileği, el bileği ve ayak parmak eklemlerinde görülür. Gut hastalığının yaygın nedenleri ve risk faktörleri şunlardır: 

 • Çok fazla alkol içmek
 • Aşırı yemek yemek
 • İdrar söktürücü (diüretikler) gibi bazı ilaçlar
 • Yüksek tansiyon, diyabet ve böbrek hastalığı gibi diğer durumlar

Artrit

Artrit, eklemlerin iltihaplanması durumuna verilen isimdir. Durum, etkilenen vücut kısmında şişlik ve sertliğe neden olabilir. El bileğinde artrit görülmesi durumunda da el bileğinde ağrı ve şişlik oluşabilir. Artritin yaşa bağlı aşınma ve yıpranma ve ellerin aşırı çalışması gibi birçok nedeni vardır. Pek çok artrit türü bulunmaktadır ancak en yaygın olanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Romatoid artrit: Romatoid artrit, genellikle her iki bileği de etkileyen, nispeten sık görülen otoimmün yani bağışıklık sistemindeki anormallikten kaynaklanan bir hastalıktır. Bu durum bağışıklık sisteminin, bilekler de dahil olmak üzere eklemlere saldırmasıyla ortaya çıkar. Bu durumda kemikler aşınır ve ağrı, şişlik gibi belirtiler ortaya çıkar. 
 • Osteoartrit: Osteoartrit yani kireçlenme, yaşlılar arasında yaygın olarak görülen dejeneratif yani yıkıcı bir eklem hastalığıdır. Hastalık  eklemleri örten kıkırdağın parçalanmasından kaynaklanır. Bu koruyucu doku yaş ve tekrarlanan hareketler nedeniyle hasar görür. Kıkırdağın hasarlanması sonucunda eklemler birbirlerine daha çok sürtünür ve aşınma daha da artar. Bunun sonucunda da bilek ağrısı görülebilir. 
 • Psoriatik artrit: Psoriatik artrit, sedef hastalığı adı verilen bir cilt rahatsızlığı olan kişilerde görülen bir eklem hastalığı türüdür. Bu hastalıkta da eklem ağrısı görülebilmektedir. 

Bilek Ağrısı için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Bile ağrısının altta yatan nedenine bağlı olarak farklı bölümlere gitmek gerekebilir. Genel olarak nedeni bilinmeyen bilek ağrılarında gidilmesi gereken bölüm ortopedi veya fizik tedavi bölümleridir. Bu alandaki uzman hekimler hastaya uygun teşhisi koyacak ve gerekirse uygun yere yönlendirecektir. Bilek ağrısı bilinen hafif bir travmadan kaynaklanıyorsa doktora gitmeden de evde bilek hareketlerinin kısıtlanmasıyla birlikte süreç izlenebilir. Bu süreçte bilek ağrısı şiddetini arttırıyorsa veya ek semptomlar oluşmaya başlarsa hekime başvurulabilir. Bunun haricinde hafif ağrılar birkaç gün içinde kendiliğinden düzelecektir. Ancak gittikçe artan ağrı, ek diğer semptomlar, bilinen bilek bölgesini etkileyen artrit gibi hastalıkların olması durumunda bir hekime başvurulmalıdır. 

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Bilek ağrısına yönelik tedaviler, bilek ağrısına neden olan duruma, yaralanma varsa bunun türüne, yerine, ciddiyetine ve kişinin yaşına, genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir.

makaleyi incele

Bilek ağrısı, çeşitli nedenlerden dolayı görülebilen ve aslında nispeten yaygın olan bir durumdur.

makaleyi incele