evim.com

Ereksiyon Sorunu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Erkeklerde ereksiyon sorunu-cinsel iktidarsızlığın giderilmesi öncelikle sabır ve zaman gerektiren bir süreci kapsar. Bu süreç içerisinde alanında uzman bir Ürolog ve onun uygun gördüğü diğer doktorların da desteğiyle öncelikli olarak ilaç tedavisi, sonrasında ise cerrahi müdahaleler ile tedavi sağlanarak problem ortadan kaldırılır.

Ereksiyon sorunun dünya üzerindeki hemen hemen her erkekte görülmesi muhtemel olan bir cinsel işlev bozukluğudur, her yaşta görülebilir fakat genellikle 40 yaşını aşmış bireylerde sıklıkla görülmektedir. Genç erkeklerin bir kısmında da cinsel birleşmenin ilk kez gerçekleşeceği zamanlarda “ilk gece korkusu” olarak adlandırılan durumdan dolayı veyahut ilk cinsel birleşmenin başarısızlıkla sonuçlanmış olmasına bağlı olarak görülebilmektedir. Fakat sürekliliği yoktur, geçicidir.

Kişinin tıbbi geçmişinde bu duruma neden olan bir faktör olmadığı taktirde; 40 yaşından sonra başlar olarak cevaplandırılabilir.

Varikosel hastalığı görülen bazı hastaların cinsel iktidarsızlık sorunuyla karşı karşıya kaldığı bilinmektedir. Çünkü varikoselektomi operasyonu geçiren hastalarda, cerrahi müdahale sonrası yapılan kan tahlillerinde testosteron seviyesinde beklenilen düzeyin altında ve üstünde olma durumları görülebilir. Bu durum da ereksiyon sorununu kendisiyle birlikte ortaya çıkaracaktır.

Kasık fıtığı erkeklerde en sık karşımıza çıkan fıtık türlerindedir. Kasık fıtığı için yapılacak olan cerrahi uygulama esnasında testise ait olan damarlarda hasar meydana gelirse ereksiyon sorunu ile karşılaşılması muhtemeldir. Ayrıca cerrahi müdahale sonrasında psikolojik olarak erekte olma bozukluklarının ortaya çıktığı vakalar da görülmüştür. Bu sebeple erkeklerde kasık fıtığı cinsel isteksizlik yapar demek doğru bir cevap olacaktır.

Diyabet hastalığı, yani halk arasında bilinen haliyle şeker hastalığı; cinselliği doğrudan etkileyen bir olumsuz faktördür. Vücuttaki hormonların çalışma dengesini de kendisiyle birlikte bozan bu hastalık sonucunda cinsel iktidarsızlık durumuyla karşı karşıya gelinebilir.

Her hastalıkta olduğu gibi ereksiyon bozukluğunda da tedavinin temel faktörü kişinin kendisidir. Kişinin tıbbi geçmişinde yatan herhangi bir ekstra sorunu olmadığı taktirde ilaç tedavileri kesin sonuca götürüyor, yani başarılı bir yöntemdir denebilir. Fakat diğer rahatsızlıklara bağlı olarak alınan diğer ilaçlarla etkileşimlerinin de olabileceğini unutmamak gerekir.

Evet, ereksiyon bozukluğu için uygulanabilecek olan ilaç tedavileri mevcuttur. Avanafil, Tadalafil, Sildenafil, Vardenafil isimli ilaçlar oral yolla alınan ilaçlardır. Bunlara ek olarak topikal-bölgesel tedavi için kullanılan ve krem formatında olan Alprostadil isimli bir ilaç da mevcuttur.

Unutulmamalıdır ki bu ilaçlar doktorunuzun size reçete etmesi durumunda kullanılmalıdır. Çünkü ilaç tedavisinde ilaç miktarının ne kadar olacağı ve ne kadar süreyle etki edeceği, kişiden kişiye mutlak suretle değişiklik gösterecektir.

Ereksiyon Sorunu ile İlgili Makeleler

Ereksiyon Sorunu Nedir?

Erkek üreme organının cinsel ilişki esnasında, yeterli sertliğe ve dikliğe ulaşamaması ve ulaşılan sertlik ile dikliğin de sürdürülememesi durumuna ereksiyon sorunu denir.

makaleyi incele

Ereksiyon Sorunu Tedavisi

Ereksiyon sorununun tedavi edilebilmesi için hastalığın nedeni iyice sorgulanıp bu doğrultuda tedavi uygulanmaktadır.

makaleyi incele