Domuz gribi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Normalde domuz gribinin salgın yaptığı dönemlerde birçok kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Ancak günümüzde artık hastalığa karşı çoğu kişinin bağışıklık kazanmasından dolayı, hastalık geçirilse de ölüm nadir olarak görülmektedir. Bu bağışıklık hem hastalığı geçirerek hem de mevsimsel grip aşıları sayesinde olmaktadır. Ancak eğer kişinin ek olarak astım, bronşit, bağışıklık sistemi zayıflığı gibi bazı hastalıkları varsa ölüm görülebilir. Çünkü bu hastalıklar kişinin bağışıklık sistemini etkileyip virüsle savaş gücünü azaltabilir.

Domuz gribi insandan insana oldukça kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Özellikle hasta olan insanların öksürmesi, hapşırması ile etrafa yayılan solunum yolu damlacıklarının diğer kişiler tarafından solunmasıyla hastalık yayılır. Aynı zamanda öksürme veya hapşırma sonucu virüslerin etraftaki eşyalar üzerine yapışması mumkündür. Daha sonra bu yüzeyleri elleyen kişiler, ellerini yüzüne, ağzına getirdiğinde hastalık yine solunum yollarına girerek hastalığa neden olabilmektedir.

Domuz gribi virüsü ile temastan ortalama 1 gün-1 hafta arasında hastalık belirtileri gözükmeye başlar. Bu süre kişiden kişiye değişebilir. Domuz gribi hastalık belirtilerinin gözükmeye başlamasından sonra 1-2 hafta içinde genelde iyileşir. Bu süreç ilk 24-48 saatte verilen ilaçlarla biraz daha kısaltılabilir. Ayrıca eğer kişinin bağışıklık sistemi kuvvetliyse veya virüs yükü azsa hastalık daha kısa sürebilir. Bunun yanında immün yetmezlik gibi ek hastalığı olanlarda da hastalık daha uzun sürer ve şiddetli ilerler.

İnfluenza, domuz gribine de neden olan bir virüs türüdür. Normal mevsimsel grip de bir tür influenza virüs nedeniyle oluşmaktadır. Yani genel olarak influenza, grip virüsü olarak bilinir. Ancak domuz gribine neden olan virüs influenzanın bir alt türüdür. Zaman ilerledikçe virüsün yeni alt türleri bulunabilir. Çünkü virüs kendini hızlıca değiştirebilmektedir. 2009 yılında salgın yapan domuz gribi virüsü influenza A (H1N1) pdm09'dir.

Domuz gribi aşısında da her aşı türünde olduğu gibi görülebilecek bazı yan etkiler vardır. Ancak bu yan etkiler nadir olarak görülmekle birlikte aşının yapılmasına engel bir durum oluşturmazlar. Domuz gribi aşısının yan etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Aşı yerinde kızarıklık
  • Aşı yerinde hassasiyet
  • Aşı yerinde şişlik
  • Baş ağrısı
  • Kas ağrısı
  • Eklem ağrısı

Hasta olan kişiler etrafındaki insanlara hastalığı bulaştırmamak için evden dışarı çıkmamalıdır. Veya çıkmak zorunda kalsa bile hapşırık ve öksürüklerini kontrol altında tutup maske takmalıdır. Ayrıca ele öksürüldüğünde, virüsün el yüzeyinde en az birkaç dakika canlı kalabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden başka bir kişiye dokunmadan önce eller yıkanmalıdır. Domuz gribi semptomları ortaya çıktığında bir hekime başvurmak gerekir. Çünkü tedavi ne kadar hızlı yapılırsa iyileşme de o kadar hızlı olacaktır.

İnfluenza virüsü cansız nesnelerde veya ellerde sadece birkaç dakika ile birkaç saat arasında hayatta kalır, bu nedenle bunlar hastalığı yaymanın çok nadir bir yoludur. Ancak etrafta hasta kişi sayısı fazlaysa ve maske takılmıyorsa bu yayılım yolunun da sıklaşabileceği unutulmamalıdır. İnfluenza en kolay olarak, hasta kişinin hapşırıp öksürmesinden sonra virüsün solunum yollarına direkt teması ile yayılır.

Domuz gribi ile İlgili Makeleler

Domuz Gribi

Domuz gribi, insanlarda solunum yolu hastalığının belirtilerini gösteren ve bulaşıcı olan bir hastalık olup kesin bir tedavisi yoktur fakat reçeteli ilaçlarla hastanın şikayetleri azaltılır.

makaleyi incele