Topuk dikeni ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Topuk dikeni genellikle belirtisizdir. Sorun genellikle basma kusuru veya aşırı kullanıma bağlı plantar fasyada oluşan bozulmalardır. Tedavide plantar fasyayı sağlamlaştıracak egzersizler ve ağrının giderilmesi için ilaçlar verilir. Ameliyat seçeneği bulunurken, hastaların %90'ında ameliyata gerek duyulmaz.

Topuk dikeni plantar fasyanın gerilip, kalkaneus (topuk kemiği) kemiğini çekmeye başlar. Burada kalınlaşma olur. Ayağın kalkaneus (topuk kemiği) kemiğinde kalsiyum birikmesiyle oluşur.

Enjeksiyon ile ayağa kortikosteroid, PRP (trombosit bakımından zengin plazma) veya rejeneratif (yenileyici) enjeksiyon yapılabilmektedir. Enjekte edilen madde ile vücut savunma hücreleri bölgeye çağrılır. Bir tamir süreci başlar. Topuğun yan tarafından dental enjektörle 4-6 seanslık tedavi ile iyileşme ve ağrı kontrolü sağlanabilmektedir.

Topuk dikeninin şikayetleri plantar fasyanın ilihaplanmasına bağlıdır. Plantar fasiit ara ara iyileşir ve yeniden oluşur. Ama topuk dikeni oluştuktan sonra bir daha gerilemez.

Topuk dikeninde ayakkabının kalın ve yumuşak olması ayağa binen yükü azaltacağından hastayı rahatlatacaktır. Hem rahat hem ayak yapısına uyumlu ayakkabılar tercih edilmelidir.

Topuk dikeni oluşumuna plantar fasyanın iltihapanması (plantar fasiit) neden olabilir. Plantar fasiit olması durumunda ayak tabanıyla beraber bacakta da ağrı görülebilir.

Topuk dikeni olan kişilerin çoğunda basma kusuru vardır. Bunlar yürüme analizleriyle tespit edilir. Tespit edilen analize göre bireye özel tabanlık ayağa uygun ayakkabıyla beraber kullanılmalıdır.

Topuk dikeni ile İlgili Makeleler

Topuk Dikeni

Topuk dikeni, sağlıksız ayakkabı kullanımı, kilo artışı gibi nedenlerle topuk kısmında oluşan bir kemik çıkıntısıdır ve tedavisi için uygun terlik, ayakkabı ya da tabanlık kullanımı gibi yöntemler kullanılabilir.

makaleyi incele