evim.com

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni, ayağın topuk kısmında kalsiyum birikmesi sonucu oluşan diken benzeri bir kemik çıkıntısıdır.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni kalkaneus kemiği (topuk kemiği) ve plantar fasyanın arasında kalsiyum birikimine bağlı oluşan kalınlaşmadır. Plantar fasya ayağın arkasından başlayıp parmaklara kadar uzanan ayak kavsinin oluşmasına katkıda bulunan bağ dokusudur. Ayağın altında yaylanarak yürürken ayağa yüklenen basının dağıtılmasını sağlar.

Topuk dikeni oluşumu altta yatan romatolojik bir hastalığa (ankilozan spondilit, reaktif artrit, gut) bağlı olabileceği gibi, aşırı kullanıma bağlı olarak palntar fasyada meydana gelen zedelenmeler olabilir. Basma kusuru (düz tabanlılık ve ayak kavsi yüksekliği) olan kişilerde plantar fasyanın gerilmesiyle topuk kemiğini çekmeye başlar. Uzun süre topuk kemiği üzerindeki çekme kuvveti o bölgede bir kalınlaşmaya neden olur.

Plantar fasiit topuk dikeni oluşumuna neden olabilir. Plantar fasyanın iltihaplanmasına plantar fasiit denir. Plantar fasiit tedavi alınmasa bile zamanla geçebilirken topuk dikeni bir defa oluştuktan sonra bir daha kendiliğinden düzelmez. Kadınlarda daha sık görülür. 

Genellikle 1-1.5 cm’yi geçmeyen boyuttadır. Röntgende çıkıntı görülemediğinde topuk dikeni sendromu olarak adlandırılır.

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni genellikle belirti göstermez. Çoğu zaman başak bir durum için çekilen röntgen ile tesadüfen fark edilir.

Eğer plantar fasiit zemininde gelişmişse bazı belirtiler görülebilir.

Ayağın alt kısmında ağrı olabilir. Genellikle topuk bölgesinde ağrı olur. Ağrı uzun süre dinlendikten sonra ilk birkaç adımda daha şiddetli hissedilir. Yürüdükçe ağrı azalır. Egzersiz ve aktivite sonrasında ise ağrı artar. Günün geri kalan zamanında donuk bir ağrı olur.

İltihaplanmaya bağlı kızarıklık, şişlik ve sıcaklık artışı görülebilir.

Topuk altında ele gelen kemik çıkıntısı olabilir.

Topuk Dikeni Nedenleri Nelerdir?

Ayağın altında uzanan plantar fasyanın uzun süre zorlanması, zedelenmesi ve tedavi edilmemesiyle kalkaneus (topuk kemiği) kemiğinde kalsiyum birikmesiyle kalınlaşarak bir çıkıntı oluşur.

Topuk dikeni oluşma riskini arttıran sebepler vardır.

 • Eklem iltihabı olan kişilerde topuk dikeni oluşma ihtimali daha yüksektir.
 • Koşma ve zıplama gibi atletik aktiviteler plantar fasyayı yıpratabilir.
 • Baldır kaslarının kuvvetli oluşu veya bağ yaralanması sonrası ayak arkasındaki aşil tendon kısalığı sonucu plantar fasya aşırı gerilir. Kolay yaralanıp, zedelenir.
 • Aşırı kilolu olmak plantar fasyada gerginliğe sebep olur.
 • Garson, fabrika işçisi, öğretmen gibi uzun süre ayakta kalmayı gerektiren mesleklerde plantar fasya yıpranabilir.
 • Ayağın normal yapısını bozan düz tabanlık ve yüksek ayak kemeri bulunmasıyla ayağa binen yük düzenli dağıtılamaz. Plantar fasyanın zedelenmesine neden olur.
 • Desteği kötü olan, parmak arası terlik gibi desteği olmayan, ayak desteğini kaybeden uygun olmayan ayakkabılar giymek topuk dikenine neden olabilir.
 • Yaşlandıkça ayak altındaki bağlar gevşeyeceğinden plantar fasya üzerine fazladan yük biner.
 • Topuk dikenine sebep olan altta yatan bir hastalık olabilir.
 • Reaktif artrit (reiter hastalığı)
 • Ankilozan spondilit (omurga ya da bel romatizması olarak bilinir)
 • Yaygın idiopatik iskelet hiperostozu
 • Plantar fasiit
 • Aşil tendiniti
 • Diyabet

Topuk Dikeni için hangi doktor ve hangi bölüme, ne zaman gidilmeli?

Topuk dikeni başka bir sorun için çekilen bir ayak grafisinde tesadüfen görülerek tanısı konabilmektedir. Ancak önemli olan topuk dikeni değildir. Çünkü şikayete neden olmayabilir. Herhangi bir sebeple ayak tabanındaki plantar fasyada iltihaplanma görüldüğü zaman hastada ağrı, kızarıklık, şişlik görülebilir. Şikayetler görüldüğünde Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne başvurulmalıdır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Topuk dikeni ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Topuk dikeni plantar fasyanın gerilip, kalkaneus (topuk kemiği) kemiğini çekmeye başlar. Burada kalınlaşma olur. Ayağın kalkaneus (topuk kemiği) kemiğinde kalsiyum birikmesiyle oluşur.

Topuk dikeninde ayakkabının kalın ve yumuşak olması ayağa binen yükü azaltacağından hastayı rahatlatacaktır. Hem rahat hem ayak yapısına uyumlu ayakkabılar tercih edilmelidir.

Topuk dikeni oluşumuna plantar fasyanın iltihapanması (plantar fasiit) neden olabilir. Plantar fasiit olması durumunda ayak tabanıyla beraber bacakta da ağrı görülebilir.

Ayaktaki romatolojik bir hastalık, ayaktaki yapısal bir bozukluk veya tekrarlayıcı aktiviteler plantar fasyanın gerilmesine neden olur. Planatar fasyanın topukta tutunduğu kalkaneus kemiğinde bozukluğa sebep olur. Kalkaneus kemiğinde kalsiyum birikmesiyle de topuk dikeni oluşur.

Topuk dikeni olan kişilerin çoğunda basma kusuru vardır. Bunlar yürüme analizleriyle tespit edilir. Tespit edilen analize göre bireye özel tabanlık ayağa uygun ayakkabıyla beraber kullanılmalıdır.