Hamilelikte Kalp Çarpıntısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamileliğin ilk haftalarında kalp çarpıntısı ile karşılaşılması mümkündür. Fakat kalp çarpıntısı başlı başına bir gebelik belirtisi değildir. Eğer kişide gebelik şüphesi varsa, mutlaka bir gebelik testi yapması gerekmektedir. Kalp çarpıntısı için ise bir uzman görüşü alınması tavsiye edilir.

Hamilelikte kalp çarpıntısı, ilk haftalardan başlayarak son haftalara kadar devam edebilir. Fakat çarpıntının ne zaman başlayacağı ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu süreler kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Gebelikte kalp çarpıntısı, bebeğe zarar vermez. Fakat yine de bir kardiyoloji uzmanına muayene olması gerekmektedir. Böylece altta yatan hastalık teşhis edilir ve bebeğe zarar vermeyecek ilaçlar ile tedavi edilir.

Gebelik döneminde görülen fizyolojik değişimlere bağlı olarak kalp çarpıntısı görülmesi son derece normaldir. Fakat çarpıntıya ek olarak farklı belirtilerin görülmesi ya da çarpıntının uzun süre devam etmesi halinde kardiyoloji bölümüne başvurulması gerekmektedir.

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı

Hormon seviyeleri değişir ve damar içi sıvılarda artış görülebilir ve bunun sonucunda gebelikte kalp çarpıntısı oluşma ihtimali yükselir. Altta yatan hastalığa göre ilaç tedavisi, demir ilacı ve diyet gibi tedaviler uygulanabilir.

makaleyi incele