Bulimia ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bulimia hastalığının genelde yalnız başlamadığı ve yalnız seyretmediği düşünülür. Hastaların çoğunda altta başka bir psikolojik rahatsızlık varlığı yatmaktadır. Bunlara ek olarak hasta için sosyal çevrenin, medyanın, karşı cinsin beğenilerinin ön plana çıktığı ergenlik döneminde, bedensel algının bozulmasıyla başlar. 

Kişi kendini olduğundan daha kilolu algılar, görünüşünü beğenmez, çirkin gelir ve buna hayatında çok önemli yer vermeye başlar. Kilosunu ve görünüşünü takıntı haline getirir, sürekli ilgilenmeye başlar. Neticesinde yemek yemeyi kısıtlamaya ya da durduramadan tıkınırcasına yedikten sonra kendine göre dengeleyici hareketlerde bulunmaya başlar. Bunlar kusmak, ilaç kullanmak, kendini aç bırakmak ya da aşırı egzersiz olabilir. 

Bulimia hastalığının genelde yalnız başlamadığı ve yalnız seyretmediği düşünülür. Hastaların çoğunda altta başka bir psikolojik rahatsızlık varlığı yatmaktadır. Bunlara ek olarak hasta için sosyal çevrenin, medyanın, karşı cinsin beğenilerinin ön plana çıktığı ergenlik döneminde, bedensel algının bozulmasıyla başlar. Kişi kendini olduğundan daha kilolu algılar, görünüşünü beğenmez, çirkin gelir ve buna hayatında çok önemli yer vermeye başlar. Kilosunu ve görünümünü takıntı haline getirir, sürekli ilgilenmeye başlar. Neticesinde yemek yemeyi kısıtlamaya ya da durduramadan tıkınırcasına yedikten sonra kendine göre dengeleyici hareketlerde bulunmaya başlar. Bunlar kusmak, ilaç kullanmak, kendini aç bırakmak ya da aşırı egzersiz olabilir.

Bulumia nervoza ya da kısaca bulumia, öldürücü ya da hayati risk taşıyan bir hastalık değildir fakat eşlik eden diğer psikiyatrik semptomların varlığında ya da tedavi edilmediği ilerlediği takdirde intihar düşüncesine varabilir. Bu da hastaların hayatını tehdit eden düzeye gelebilir. Genelde diğer bir yeme bozukluğu olan anoreksiyadan daha iyi huylu ve hafif seyreder. Olası tehlikeleri en iyi sizinle ilgilenen hekimler teşhis edecektir onların değerlendirmeleri önemlidir.

Bulimia ile İlgili Makeleler

Bulimia Nervoza

Bulumia Nervoza, aşırı miktarda yemek yeme isteği ile karakterize bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Kişiyi anlamaya ve nedenleri çözmeye dayalı olan bireysel yaklaşım ile tedavi edilir.

makaleyi incele