Rahim duvarı kalınlaşması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Rahim duvarı kalınlaşması tanısı, rahim kalınlığının menopoz öncesi dönemde olan kadınlarda 12 mm, menopoz dönemindeki kadınlarda ise 4 mm’nin üzerinde olması ile konur. Zaman zaman bu kalınlaşmalar bilinen hormonal ve ya başka sebeplere bağlı olabilir, bu durumda belirli bir süre sonra tekrar kontrol edilir.

Rahim duvarı kalınlaşması sonucu genellikle düzensiz, uzun süren, ve çok miktarda gelen vajinal kanamalar görülür. Bu hastaları oldukça rahatsız eden ve özellikle menopozdaki kadınlarda doktora ilk başvurma sebebi olan durumdur.

Rahim duvarı kalınlaşması en masum hali ile bile rahim kanserine ilerleyebilir. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Özellikle bu kalınlaşmaya atipik hücreler eşlik ediyorsa kanser riski ciddi derecede yükselir. Aynı şekilde tedavi edilmedikçe hücrelerin atipik hale gelmesi riski de artar.

Rahim duvarı kalınlaşması gebeliğe kendiliğinden engel değildir fakat rahim duvarı kalınlaşmasını yaratan etkenlerin neredeyse tamamı gebeliğe engeldir. Öncelikle anovulasyon (yumurtlayamama) varlığında gebe kalmak mümkün değildir. Buna en sık sebep olan hastalık doğurgan çağdaki kadınlarda polikistik overdir. Rahim duvarı kalınlaşması ve buna yol açan sebebi tedavi etmek doğurganlığı ciddi miktarda arttıracaktır.

Rahim duvarı kalınlaşması olan hastalarda gebe kalma isteği varsa başka yardımcı ilaçlarla yumurtlama sağlanır ve böylece gebelik oluşturulur. Gebelik sonrasında ise hasta tekrar takibe alınır.

Rahim duvarı kalınlaşması küretajı toplumda oldukça korkutucu algılansa da ufak bir operasyondur. Poliklinik ve ya ameliyathane şartlarında yapılması mümkündür. Rahim ağzı önce buji adı verilen çubuklarla, ince olanlarıyla başlayıp kalınlarla devam ederek gerektiği kadar genişletilir. Rahim ağzı oldukça sert ve kaslı bir yapı olduğu için bu işleme gerek duyulur. Rahim içine gereken tıbbi aletlerin girebileceği kadar rahim ağzı açıldıktan sonra rahim iç duvarı ince dokular halinde kazınmaya başlanır ve alınan dokular örnek olarak incelenmesi için laboratuvara gönderilir.

Küretaj işlemi, günümüzde genel ve ya lokal anestezi altında hastanın maksimum konforu gözetilerek uygulanmaktadır ve komplikasyon riski düşüktür.

Rahim kalınlaşması için öncelikle hekime başvurmalı. Bunun yanında hastaların kendi vücutları için yapabileceği en olumlu şey, egzersiz ve uygun bir diyet programı ile kilo kaybetmektir.

Rahim duvarı kalınlaşması genel olarak ağrı yapmaz fakat, düzensiz ve yoğun kanamalar esnasında normalde de regl ağrısı yaşayan kadınlarda ağrı görülebilir. Aspirin dışındaki ağrı kesicilerle idare edilebilir bir durumdur.

Rahim duvarı kalınlaşması kilo yapmaz. Fakat rahim duvarı kalınlaşmasının en sık sebebi olan polikistik over hastalığı kilo alımına zemin hazırlayabilir. Aynı şekilde menopoza yeni girilen evrede de metabolizma yaştan dolayı yavaşlayacağı için kilo alımı olabilir fakat bunlardan dolayı alınan kilo da rahim kalınlaşması gibi bir sonuçtur, rahim kalınlaşması sebep değildir.

Rahim duvarı kalınlaşması ile İlgili Makeleler

Rahim Duvarı Kalınlaşması

Rahim duvarı kalınlaşması, endometriumda rahmin çeşitli sebeplerden karşılayamadığı östrojen fazlalığından dolayı kalınlaşma oluşması olup; tedavisi çoğu vakada, medikal tedavi yani ilaç tedavisidir. 

makaleyi incele