Hamilelikte Basur ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte basur yalnızca anneye rahatsızlık veren bir sağlık sorunudur. Bu sağlık probleminden dolayı bebeğin dünyaya geliş yönteminde değişiklikler olabilir. Doktorunuzun yapacağı muayene sonrasında normal doğum ve sezaryen doğum yöntemlerinden anne için en uygun olanı seçilir. Yani hamilelikte basur bebeğe zarar veren bir durum değildir.

Hemoroidle hamilelik döneminde en doğru doğum şeklinin hangisi olacağına doktorunuz karar verecektir. Burada baz alınan şey ise hemoroidinizin şiddetidir. Şayet büyük boyutlu ve içerisi kan pıhtısı ile dolu bir hemoroidiniz var ise hekiminiz sezaryen doğumu önerebilir. Fakat normal boyutlu bir hemoroidiniz varsa ve herhangi bir risk söz konusu değilse; normal doğum yapabilirsiniz.

Hamilelik sürecinde ilaç kullanımı çok fazla önerilmemektedir. Bu sebeple kullanımı mecburi ise kullanılacak olan ilacın hamileler için uygun niteliklere sahip olduğundan emin bir şekilde ve hekim kontrolünde kullanılabilir.

Hamilelikte oluşan hemoroid genellikle doğum sonrası süreçte geçme eğilimindedir. Ancak bazı durumlarda geçmediği hatta daha da şiddetlenerek devam ettiği görülebilir bir durumdur. Bu sebeple şikayetleriniz devam ediyorsa hekiminiz ile iletişime geçmeniz gerektiği unutulmamalıdır.

Doğum sonrası  dönemde hemoroid oluşumu özellikle normal doğum yapmış olan kadınlarda sıklıkla görülebilen bir durum olarak nitelendirilir. Nedenleri ise;

  • Doğum sonrasında ıkınma ile damarlardaki basıncın artmasıdır. 
  • Doğumda atılan perianal dikişlerin annede oluşturduğu korku ve bu korkuya bağlı olarak büyük tuvalete çıkılmamasıdır. 
  • Doğum sonrası bağırsak ve mide hareketlerinde yavaşlama görülmesi ve annenin beslenme düzeninin bozulmasıdır.

Genellikle 3. ay itibariyle belirtiler görülmektedir fakat 6. ay sonrasında hızlı bir şekilde basur memesi büyüme gösterir. Bunun temel nedeni ise bebek ile rahmin büyümesi ve karın içerisi ile damarlar üzerinde basıncın artmasına sebep olmasıdır.

Hamilelikte Basur ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Basur

Hamilelikte basur, anüs ya da makat olarak bilinen bölgede damarların şişmesine bağlı olarak oluşan sağlık problemlerinden bir tanesidir. Tedavide basur kremi, basur fitili, dışkı yumuşatıcı ve ağrı kesici gibi seçenekler vardır.

makaleyi incele