Gebelikte Sol Kasık Ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Evet, kasık bölgesinde görülen ağrılar hamilelik belirtisi niteliğinde olabilir. Özellikle erken gebelikte sol kasık ağrısı 4 ya da 5. hafta içerisindeki kadınlarda sıklıkla yaşanır bir durumdur. Çünkü bu dönemde embriyo, rahimin iç duvarına yerleşmeye başlamaktadır. Bu sebeple beklenen bir durum niteliğindedir.

  • Sürekli olarak uyku hali ve uyuma isteği
  • Baş dönmesi durumu
  • Halsizlik, güçsüzlük ve yorgunluk
  • Mide yanması, mide bulantısı ve kusma
  • Göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk durumu
  • Anlık duygu değişiklikleri
  • İştahlı olma
  • Baş ağrısı gibi durumlar da sol kasık ağrısına eşlik ediyorsa, gebelikten bahsedilebilir. Bu durumda bir sağlık kuruluşuna başvuru yapılarak gebelik testi yapılması talep edilebilir.

18 – 19. Haftalık gebelikte oluşan sol kasık ağrısı normal olarak kabul edilmektedir. Büyümekte olan rahme kasların uyum sağlamaya çalışması sonucunda kasık bölgesinde ağrı oluştuğu görünür. Sol kasık ağrısı günlük hayatı olumsuz etkileyecek düzeye ulaştı ise uzman doktordan yardım alınmalıdır.

6 ila 8 haftalık gebelikte sol kasık ağrısının oluşmasının nedeni, yumurtanın rahme yerleşmesidir. Bu dönemlerde rahme yerleşen yumurta, pelvik bölgede çeşitli değişikliklerin oluşmasına yol açar. Bunun sonucunda ise ağrı görülebilir.

Hamilelikte kasık ağrısı çoğu anne adayının karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Normal olarak değerlendirilir. Ancak kanama da bu ağrılara eşlik etmekte ise ya da yürümeye engel teşkil edecek nitelikte ise; bir hekime başvurulmasının gerekliliği unutulmamalıdır.

Gebelikte görülen kasık ağrılarının solda ya da sağda olması ile ilgili olarak ipucu niteliğinde olacağı düşünülmektedir fakat bununla ilgili herhangi bir bilimsel kaynak bulunmamaktadır. Hissedilen kasık ağrısının olduğu taraf bebeğin kız veya erkek olması duruma dair herhangi bir bilgi vermemektedir.

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı ile İlgili Makeleler

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı

Gebelik döneminde kasık ağrıları genellikle karın ağrısı ile birlikte seyreder ve hemen hemen her anne adayında görülür. Elastik karın bandı, hidroterapi ve ağrı kesici ilaçlar tedavide kullanılmaktadır.

makaleyi incele