Gebelikte Kist ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Rahimde kist olması hamile kalmayı engellemez, fakat hamile kalmayı kistin nerede olduğu, üreme hücrelerini tıkayıp tıkamadığı gibi unsurlar, belirleyici faktörlerdir. Ayrıca kistler yumurtalığın rahim kanallarını tıkadığı takdirde hamileliği önleyebilir.

Yumurtalık kistleri, sağ ve sol yumurtalıkların tamamını kaplamadığı ve yumurtalık rezervini azaltmadığı sürece hamileliğin oluşmasına engel olmaz. Ayrıca bazı durumlarda iki tarafta kist olsa da hamilelik olabilir.

Polikistik over kisti, yumurtlamayı engellediği veya düzensiz hale getirdiğinden hamile kalma olasılığını azaltır. Dolayısıyla bu tür kisti olanların hamile kalma şansı diğer kişilere göre düşüktür. Bu hastalar genellikle yardımcı üreme teknikleriyle (tüp bebek) hamile kalırlar.

Yumurtalık diğer adıyla over kistleri hamileliğe engel olmaz. Hamilelik öncesi kist varsa ve kistler kronikleştiğinde bile hamile kalmak mümkündür. Fakat nadir meydana gelen çikolata kistleri, hamileliğe engel olabilecek özelliklere sahiptir.

Hamilelikte yumurtalık kisti genellikle belirti göstermese de, nadir durumlarda oluşan kist şikâyetleri ve belirtileri ile hamilelik belirtileri benzerlik gösterir. Bu yüzden kist ile hamilelik karıştırılabileceği için gebelik testi ve diğer teşhis testleri yaptırılmalıdır.

Hamilelikte kistlerin bebeğe zararı kistin büyüklüğü, türü ve adedine göre değişir. Kistlerin büyümesi ve kanserleşmesi sonucu bebeğin zarar görmesine neden olabilir. Bunun yanında, kistlerin boyutu küçükse ve uterus üzerinde baskıya neden olmuyorsa, tedavisi genellikle doğumundan sonra yapılır.

Yumurtalar aktif hücrelerdir ve her regl döneminde hormonal değişime uğradıklarından dolayı büyürler ve bazı durumlarda kist olarak algılanabilirler. Kistin tanısının yapılması için genellikle 3 cm den büyük ve varlığını sürdüren yapılar olması gerekir.

Gebelikte Kist ile İlgili Makeleler

Gebelikte Kist

Hamilelikte yumurtalık kisti, farklı nedenlerden dolayı çoğunlukla iyi huylu ve içi sıvı dolu kese şeklinde oluşan kitlelerdir. Tedavide iğne ile kurutma veya küçültme, hamilelik takibi ve operasyon gibi yöntemler uygulanabilmektedir.

makaleyi incele