Diş eti iltihabı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Diş eti iltihabı bölgede bulunan plağın elimine edilmesiyle ve oral hijyenin sağlanmasıyla 7-14 gün içinde ortadan kaybolabilir. Oral hijyenin sağlanabilmesi için diş macunları, ağız gargaraları, tuzlu su gargaraları ve diş ipleri kullanılabilir.

Diş eti iltihabı uygun tedavi yöntemiyle 7-14 gün içerisinde geçebilecek bir durumdur. Tedavi edilmesi konusunda hasta istekli olmalıdır. Tedavide kullanılan ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde tedavinin süresi daha da uzayabilir.

Çoğu hastalıkta olduğu gibi diş eti iltihabında da toplumda yaygın olarak kullanılan ismin yanı sıra tıp alanında da kullanılan bir isim mevcuttur. Halk arasında diş eti iltihabı olarak bilinen hastalığın tıptaki adı gingivittir.

Diş eti iltihabı görüldüğü bölgede ateş yapabilir, ilerlemiş vakalarda vücutta da ateş yaptığı bilinmektedir. Vücutta ateş yapabilecek kadar ileri vakalarda hastalık tespit edilir edilmez tedaviye başlanmalıdır. Enfeksiyonun vücuttaki genel belirtilerinden birisi de ateştir. Enfeksiyonun geçmesi içinde doktorun uygun gördüğü antibiyotik ilacını kullanmak gerekir.

Diş eti iltihabının baş ağrısı yaptığına dair bir bulgu yoktur. Diş eti iltihabı sırasında yaşanılan baş ağrısının sebebi büyük ihtimalle başka bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda ağrının sebebini bulmak ve ağrıyı geçirmek için doktora gitmeniz gerekir.

Evet, iltihap hastanın ağzında bir kokuyla kendini gösterebilir. Ağız içinde artış gösteren bakteri ağzın kokmasına neden olur. Bu kötü koku da nefesiniz ile beraber dışarı taşınabilir. Hasta özellikle sabah uyanıldığında artan bir ağız kokusundan bahsedebilir.

Diş eti iltihabının geçme süresi kişinin durumuna göre değişim gösterir. Kesin bir süre verememekle birlikte, diş eti iltihabı başlangıç evresinde yapılan tedavi ile 7-14 gün içinde geçebilecek bir durumdur. İlerlemiş vakalarda bu süre daha uzun seanslar halinde tedavilerle gerçekleşir.

Diş eti iltihabı ile İlgili Makeleler

Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı (Gingivit); diş etinde ağrı, şişlik ve kızarıklık belirtileri ile seyreden bir hastalık olup tedavisi için ağız hijyenini iyi sağlamak gerekir. İlerler ise faz 1 tedavisi uygulanabilir.

makaleyi incele