Çıban ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çıban hasta tarafından patlatılmamalıdır. Çoğunlukla zaten kendiliğinden iyileşir. Eğer iyileşmiyorsa öncelikle antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır. Bununla da düzelmediği taktirde doktor tarafından çıban kesilerek içerisindeki irin boşaltılabilir. Ancak bunun evde hasta tarafından yapılmasıyla bu enfeksiyon başka bölgelere de taşınabilir. Bu sebeple öncelikle çıbanın kendiliğinden geçmesi beklenilmeli, uzadığı zaman ise doktora gidilmelidir.

Çıban genelde iki haftadan daha kısa sürede iyileşir. Kendiliğinden geçmesi beklenir. Çoğunlukla tedavi verilmeden iyileşir. Ancak iki haftayı geçen durumlarda tedavi verilmesi gerekebilir. Çıbanın tedavisinde antibiyotik ilaçlar öncelikli olarak kullanılır. Çıbana sebep olabilen bakterilere karşı kullanılan antibiyotikler hem ağızdan alınabildiği gibi hem de yara üzerine sürülen merhem türleri vardır. Bunlarla iyileşmediği durumlarda doktor tarafından çıban yaraları temiz bir şekilde açılabilir.

Çıbana reçete edilmemiş hiçbir ilaç sürülmemelidir. Fayda sağlar düşüncesiyle sürülen bazı ilaçlar durumu daha kötü hale getirebilir. Eğer çıbana sahipseniz öncelikle kendiliğinden geçmesini beklemelisiniz. İki haftadan daha uzamış ya da ağrı şiddeti çok artmış durumlarda doktora gitmelisiniz. Çıbana sadece doktor tarafından yazılmış antibiyotik merhemler sürülebilir.

Kalçadaki çıban vücudun diğer yerlerinde çıkan çıbanlarla aynıdır. Genelde kendiliğinden geçer. Ancak iki haftadan daha uzun dönemde geçmediğinde ya da ağrının geçmeyip daha da arttığı durumlarda doktor tarafından uygun tedavi verilebilir. Çıbanı kendi başına patlatmamak gerekir.

Çıban genelde iyi seyirli bir hastalıktır. Genel olarak beklenen çıbanın kendiliğinden geçmesidir. Ancak uzun dönemde geçmediğinde uygun tedavi verilerek geçirilir. Uzun dönem geçmeyen ve tedavi verilmeyen vakalarda çıban ciddi yan etkilere sebep olabilir. Bu yan etkilerde de önlem alınmadığı taktirde ölüm kadar daha ciddi sonuçlara yol açabilir.

Çıban ile İlgili Makeleler

Çıban

Çıban, virüs, bakteri gibi mikropların cilde yağ bezlerinden, kıl köklerinden çoğalmasıdır. Enfeksiyon kökenli olduğu için antibiyotik tedavisi uygulanır.

makaleyi incele