Varikosel ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İleri derecede varikosel cinsel hayatı etkileyebilir. İlerleyen hastalık testis boyutlarında küçülmeye yol açabilir. Bundan dolayı testis fonksiyonlarında bozulma gerçekleşebilir. Bu da erkeklik hormonu olan testesteronu azaltarak cinselliği olumsuz etkileyebilir.

Cerrahi yöntemle tedavi edilebilen bir hastalık olan varikoselin tekrarlama olasılığı günümüzdeki teknolojik ilerlemelerle çok düşük düzeylerdedir ancak yine de ameliyatın türü, hastanın ameliyat sonrasındaki sürece uyumu vs. gibi sebeplerle tekrarlama olasılığı değişen düzeylerde var olabiliyor.

Varikosel tedavi edilmediği takdirde ilerleyen bir hastalıktır. Uzun dönemdeki etkileri ise kişiden kişiye değişmektedir. Bazı hastalarda spermin sayı ve kalitesinin düşmesi, sperm hareketliliğinin azalması gibi etkilere yol açabilmektedir. Bu gibi etkiler ise tıp dilinde infertilite olarak adlandırılan kısırlığa yol açabilmektedir.

Bu durum kişiden kişiye ve hastalığın ilerleyip ilerlemediğine göre değişebilir. Bazı hastaların hemen ameliyat edilmesi gerekirken bazı hastalarda ise durumu belli aralıklarla takip etmek gerekmektedir.

Çeşitli şiddetlerde hissedilebilen bu ağrılar daha çok uzun süre ayakta vakit geçiren veya uzun süre yürüyen kişilerde artış gösterebilir. Sonrasında kişi uzandığında bu ağrıların hafiflediği gözlemlenmiştir. Varikosel ilerledikçe ağrı daha fazla hissedilebilir

İleri seviyelere ulaşan varikosel testesteron olarak adlandırılan erkeklik hormonunun üretimini de olumsuz yönde etkiler. Erkekte cinsel istek, penis ereksiyonu boşalma gibi aktivitelerden testesteron sorumludur. Bu hastalarda testesteron miktarının düşmesi ereksiyonun zorlaşmasına veya ereksiyon sertliğinin azalmasına neden olabilir

Varikosel ağrısı genel olarak testislerde hissedilmektedir ancak bazı durumlarda varikoselde testislerde başlayarak bacak bölgesine kadar uzanan bir ağrı oluşabilmektedir. Bu ağrının ana nedenleri arasında kıvrımlı olarak ortaya çıkan damar yapısı bulunmaktadır.

Varikosel ile İlgili Makeleler

Varikosel

Varikosel, testiste bulunan damarların genişlemesiyle kirli kanın damarlarda birikmesi sonucu oluşan ve tedavisi için en uygun yöntem ameliyat olan bir hastalıktır.

makaleyi incele