Tip 1 diyabet ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tip 1 diyabet, tam olarak sadece genlerle geçen bir hastalık değildir. Genetik yatkınlığın hastalığın ortaya çıkmasında önemli bir yeri olduğu bilinmektedir fakat henüz tam olarak aydınlatılamamış çevresel faktörler de oldukça etkilidir. Tek yumurta ikizlerinde bile %40-50 oranında diğer ikizde görülmektedir. Bu demektir ki ne tek başına genetiktir ne de genlerle alakasız bir hastalıktır.

Tip 1 diyabet hastaları tedavilerini doğru ve düzenli yürüttükleri takdirde bedensel fonksiyonları ve kapasiteleri normal kişilerden farklı olmaz. Hastalık böbrekler, gözler ve sinirler üzerinde uzun yıllar sonucu bazı tahribatlar meydana getirse de üreme sistemi ile ilgili bir probleme yol açmaz. Çocuk sahibi olmamaları için herhangi bir sebep yoktur.

Tip 1 diyabet, mutlaka belirli aralıklarla insülin alınması gereken bir hastalıktır. İnsülin alabilmek için de yemek yenmesi şarttır aksi takdirde alınan insülin kan şekerini aşırı düşürerek hastanın hayati tehlikeye girmesine sebep olur. Ayrıca uzun süre susuz kalmak tip 1 diyabet için çok tehlikelidir. Bu sebepten oruç tutmamaları önerilir.

Ülkemizde 18 yaşını geçmiş ve akli dengesi yerinde olan her birey gibi tip 1 diyabet hastaları da evlenebilir. 

Evlenmek herhangi bir tıbbi duruma bağlı değildir. Tip 1 diyabet hastalığı evlenmeye engel olan bir hastalık değildir.

Tip 1 diyabet maalesef şu anki tıbbi imkanlarla tedavisi olan bir hastalık değildir. Hastalığın yönetiminde amaç hastaya normal bir yaşam sürdürmek ve vücutta diyabetin sebep olacağı tahribatın önüne geçmektir. İnsülin tedavisinin mümkün olmasından önce çok küçük yaşta ölümle sonuçlanan bu hastalığın günümüzde yönetilebilir olması bile büyük bir başarıdır.

Tip 1 diyabet ile İlgili Makeleler

Tip 1 Diyabet

Vücudun, bazı dokularını yanlışlıkla düşman olarak algılaması ve bunlara savaş açması durumu olan hastalığın kesin tedavisi için hastanın insülin alması gereklidir.

makaleyi incele