Pamukçuk ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebekler emdiği zaman, ağızlarına süt geldiğinde ya da biberon ile temasta ağızlarında pamukçuk varken ağlama ile tepki verirler. Bu durum ağrının bir kanıtıdır. Pamukçuk bebeklerde ağrı yapar.

Annelerin asla evde kendi yöntemleriyle temizlememeleri gerekir. Çıplak elle yapılacak temizleme hem enfeksiyonun farkı yerlere yayılmasına hem de bebek için daha ağrılı bir tabloya neden olur.

Pamukçuk genel olarak 1 hafta 10 günde geçen bir mantar enfeksiyonudur; fakat pamukçuk ortaya çıktıktan sonra oral hijyenimize dikkat etmezsek bu durum daha uzun süre de devam edebilir.

Bebekler bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıf canlılardır. Ağız florasında her zaman bulunan Candida Albicans dediğimiz mantar türü bu zayıf bağışıklıktan faydalanıp pamukçuğa neden olurlar.

Bebeğin beslenmesi ağrılı ve sorunlu bir hal almaya başlar; anneler bebeği emzirmeden önce ve emzirdikten sonra mutlaka meme uçlarını temizce yıkamalılardır. Bebeği emzirme işlemi eskisi gibi devam etmelidir. Durum 1 hafta 10 gün içinde eskiye dönecektir.

Pamukçuk ile İlgili Makeleler

Pamukçuk

Pamukçuk, bağışıklığın düşük olması durumunda ortaya çıkan bir semptom olup bitkisel yöntemler ile tedavi edilmeye çalışılmamalı, hekimin uygun gördüğü tedavi izlenmelidir.

makaleyi incele