Lyme hastalığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kene tarafından ısırıldığınızı fark ettiğiniz anda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Lyme testleri yetkin sağlık kuruluşları tarafından kan örneği alınarak yapılır. Lyme hastalığı testleri, vücutta Lyme etkeni bakterilere karşı oluşan antikorların tespitini yapar.

Hayır, lyme hastalığının etkeni olan bakteriler keneler aracılığıyla taşınır ve yayılır. Lyme hastalığının insanlara bulaşmasının yolu kişilerin ixodes cinsi keneler tarafından ısırılmasıdır. Dolayısıyla insandan insana temasla bulaşma söz konusu değildir. Cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığı konusunda ise henüz somut bir kanıt bulunmamaktadır.

Lyme hastalığına erken teşhis ve doğru tedavi uygulandığı zaman hastalık tamamen iyileşir. Hastalık erken teşhis edilemez ve ilerlerse, tedavi yetersiz gelebilir ve hastalık kısmen kronikleşebilir. Mesela eklem sorunları baş gösteren hastalarda tedavi sonrası eklemlerde ağrı devam edebilir.

Lyme hastalığı etkeni bakteriler hamileleri enfekte etmesi halinde bazı durumlarda plesantada enfeksiyon oluşturabilir. Hastalık tedavi edilmez ise plesenta yoluyla bebeğe geçip doğum kusurlarına ve ölü doğuma dahi sebep olabilir. Bu olumsuz durumlar uygun antibiyotik tedavisi ile kolaylıkla önlenebilir.

Evet, hastalık teşhisi için yapılan testleri ve hastalık tedavi süresince kullanılan ilaç masrafları kişinin sosyal güvencesi olduğu sürece Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır. Lyme hastalığı Türkiye’de yaygın değildir. En çok görüldüğü yerlerin başında ABD gelir.

Lyme hastalığı yalnız başına kişinin ölümüne sebep olmaz. Uzun süre tedavi edilmediği zaman çeşitli komplikasyonlar (menenjit, hepatit, kardit vb.) oluşturabilir ve bu komplikasyonlar kişilerde ciddi hayati tehlike oluşturabilir.

Lyme hastalığı ile İlgili Makeleler

Lyme Hastalığı

Lyme hastalığı, genelde kenelerden bulaşan ve enfeksiyonel bir hastalıktır. Tedavisinde, hastalık bakteriyel olduğu için tedaviye antibiyotik uygulamakla başlanılır.

makaleyi incele