Beyin kanaması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hastanın ameliyat sonrasında yoğun bakıma alınma sebebi, yaşamsal değerlerinin kontrol edilip hastada gelişmiş olabilecek sorunların tespit edilmesinin istenmesidir. Herhangi bir sorun tespit edilmeyen hastalar anesteziden uyandıktan sonra bir gün içerisinde yoğun bakımdan servislere çıkarılabilirler.

Kanamanın kaynaklandığı damara ve hastanın genel sağlık durumuna göre beyin kanamasının kişiye vereceği hasar değişmektedir. Beyin dokusunun içine kanama gerçekleştiğinde hastaların %20'si bir kaç yıl içerisinde eski hallerine gelirken %44’ü ilk ay içerisinde ölmektedir.

Hastanın uyutulması, çeşitli ilaçlarla tetiklenen bir sahte koma durumudur. Sahte koma, beynin bazı bölgelerinin çalışmasını ve dolayısıyla enerji ihtiyacını azaltır. Daha az enerjiye ihtiyaç duyan beyin, ameliyat sonrasında daha hızlı iyileşme gösterir. Vücudun enerjisinin kişinin bilincini açık tutmaya yeterli olduğu düşünüldüğünde hasta uyandırılır.

Beyin kanamaları kişinin ölümüne sebep olabilir. Ölüm riski kanamanın etkilediği bölgeye bağlı olarak değişmektedir. Beyin içine kanamalarda ölüm riski ilk otuz günde %44 iken beyin sapı kanamalarında kişinin ilk 24 saat içinde ölüm riski %75'tir.

Beyin kanaması bir beyin cerrahisi acilidir ve açık ya da kapalı ameliyatlarla durdurulabilir. Bunun dışında ameliyatta ölüm riski yüksek olan hastalara ilaç tedavisi verilebilmektedir.

Yaşanan beyin kanamasında kanama miktarına, beyin kanamasının sebebine ve kanamanın gerçekleştiği damara bağlı olarak bilinç kaybının süresi değişebilmektedir. Bazı durumlarda hastalar komaya girip bir daha bilinçli hale dönemeyebilir. Beyin zarlarında gerçekleşen kanamalarda hasta bilincini kazandıktan sonra durumu tekrar kötüleşebilir ve komaya girebilir.

Beyin, ağrıya duyarsız bir organdır, yani beyin hücrelerinin hasarlanması ağrıya sebep olmayacaktır. Migren, kan damarlarının gevşemesiyle ortaya çıkan baş ağrısıdır, damarlarla ilişkisi sebebiyle, beyin kanamasıyla migren arasındaki ilişkiler araştırılmıştır ancak bugüne kadar migren hastalarında beyin kanaması riskinin arttığını gösteren herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Beyin kanaması ile İlgili Makeleler

Beyin Kanaması

Beyin kanaması, beyindeki damarların zede almasıyla kanın boşluğa sızması olup tedavisinde kanamayı durdurup kanamaya sebep olan hastalığı iyileştirmek amaçlanır.

makaleyi incele