Beta virüsü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Beta mikrobu vücuda girdiğinde birkaç gün süren bir kuluçka periyoduna girer. Bu dönem sonrasında ise boğaz enfeksiyonuna bağlı belirtiler görülmeye başlanır. Hastalığın kaç günde iyileşeceği hastanın yaşına, bağışıklık durumuna, alınan önlemlere ve uygulanan tedaviye bağlıdır. Bu bakterilerin sebep olduğu boğaz enfeksiyonları genelde 5-14 arası sürmektedir. Hastalığın tekrardan alevlenmemesi için belirtiler ortadan kaybolsa bile verilen ilaçlar doktorun tavsiye ettiği miktar ve süre kadar kullanılmalıdır.

Beta mikrobu damlacık yoluyla yani başka bir değişle öksürmekle, hapşırmakla ve hatta konuşma sırasında ağızdan çıkan küçük partikülerle bile bulaşabilmektedir. Beta mikrobuna bağlı boğaz enfeksiyonu geçiren insanlar diğer insanlara bulaştırmamak için yakın temastan kaçınmalı, öksürürken veya hapşırırken ağzını kapamalı ve kişisel hijyenine ekstra özen göstermelidir. Bunun yanında aynı yerde yaşayan insanlar arasındaki bulaşı engellemek için ortak yaşam alanlarının düzenli bir şekilde havalandırılmasında gerekli özen gösterilmelidir. 

Her ne kadar yetişkinlerde görülen boğaz enfeksiyonlarının çok büyük bir çoğunluğu(%80) virüs kaynaklı olsa da beta mikroplarına bağlı farenjit yetişkinlerde de izlenmektedir. Bu yüzden hasta çocukların bakımı yapılırken gerekli önlemler alınmalıdır.

Beta virüsü ile İlgili Makeleler

Beta Virüsü

Beta virüsü, genellikle boğaz enfeksiyonlarına neden olan bir bakteri çeşidi olup, tedavisinde; beta bakteri kökenli olduğu için antibiyotik tedavisi uygulamak hastalığı iyileştirir.

makaleyi incele