Ayak mantarı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ayak mantarı, hekiminizin reçete ettiği antifungal ilaçları düzenli ve hekiminizin önerdiği süre boyunca kullanmanız dahilinde iyileşir. İlaç tedavisi haricinde dikkat etmeniz gereken mantarlı bölgeyi kuru tutmaktır. Yazımda da belirttiğim gibi evde sirkeli su, sarımsak, çay ağacı yağı, karbonat, pudra  gibi kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır.Mantarlı bölgedeki tüm belirtilerin geçmiş olması hastalığın iyileştiği manasına gelmez. Hastalığın tamamen iyileşmesi için lezyonlar geçse bile doktorunuzun önerdiği süre boyunca ilacınızı kullanın.

Ayak mantarı, tinea rubrum ve tinea mantagrophytes gibi mantarların ayakta sebep olduğu enfeksiyondur. Mantarlar nemli ve karanlık bölgeleri severler. Havuz, hamam gibi halka açık mekanlar mantarların bulaşı için uygun ortamlardır. Böyle mekanlarda kontamine olmuş bölgeye temas eden kişiler tamamen sağlıklı olsa bile ayak mantarına yakalanabilir.

Ayak mantarı belirtileri arasında şişlik çok beklenmez. Şişlik olan vakalarda hastalığa ikinci bir bakteriyel enfeksiyon eklenmiş olabilir. Bakteriyel enfeksiyon da eklenen hastalarda kızarıklık şiddetlenir, o bölgede ağrısı artar ve hastanın ateşi de yükselmeye başlayabilir. Böyle durumlarda hastanın tedavisine antifungaller yanında antibiyotikler de eklenir.

Ayak mantarı belirtileri arasında kaşıntıyı da saymıştık. Eğer hasta dikkat etmez ve mantarlı bölgeyi kaşırsa mantar eline bulaşabilir. Eline bulaşan mantarla kişi vücudunun kasık, koltuk altı gibi bölgelerine dokunursa mantar başka yerlerine bulaşabilir. Veyahut kullanılan havlu gibi kişisel eşyalarla da mantar vücudun başka yerlerine taşınabilir.

Ayak mantarı için belirtiler arasında rahatsız edici koku da vardır. Kokuyu gidermek için ayaklar düzenli yıkanmalı. Yıkadıktan sonra da parmak araları dahil iyice kurulanmalı. Sık sık çorap da değiştirip temiz tutulmalı.

Ayak mantarı ile İlgili Makeleler

Ayak Mantarı

Ayak mantarı, ayak parmakları arasında meydana gelen kaşıntılı ve bulaşıcı bir mantar enfeksiyonu olup, ilaç ile tedavi edilir.

makaleyi incele