Plasenta Yaşlanması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Plasenta yaşlanması erken doğumu tetikler nitelikte bir durumdur. Fakat bu normal doğum olmayacağı anlamına gelmez. Düzenli takip ile hekimin de uygun görmesi halinde plasenta kireçlenmesinde normal doğum yapılması mümkündür.

Plasenta yaşlanması gebeliğin trimester olarak adlandırılan her döneminde görülebilen nitelikte bir durumdur. Genellikle 36. hafta itibari ile bütün anne adaylarında plasenta kalifikasyonu mevcut hale gelir ve endişelenmesi gerekilen bir durum değildir. Çünkü yavaş yavaş gebeliğin son zamanlarına gelinmektedir. Bu sebeple 35. haftada plasenta yaşlanması, 38. haftada plasenta yaşlanması gibi olgularda bebeğin hayati fonksiyonlarını riske edecek nitelikte herhangi ek bir durum yok ise endişeye de mahal yoktur.

Hamilelikte plasenta yaşlanması tam olarak önlenebilen bir durum değildir. Fakat muayene aralıklarını düzenli bir şekilde takip ederek kontrollerin sağlanması ile oluşması muhtemel bir durumun erken tanılanması ve duruma müdahale edilmesi mümkündür. Özellikle sigara kullanımı konusunda hassas davranılmalıdır. Çünkü sigara kullanımı kan akışı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, yavaşlamaya neden olur. Bu durum da plasentayı olumsuz etkiler niteliktedir.

Plasenta Yaşlanması ile İlgili Makeleler

Plasenta Yaşlanması

Plasenta yaşlanması, plasenta kireçlenmesi olarak da bilinen; tıp literatüründe ise plasenta kalsifikasyonu olarak adlandırılan bir durumdur. Beslenme takibi, NST ölçümü ve tansiyon ölçümü gibi tedaviler uygulanabilir.

makaleyi incele