Graves ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Graves hastalığı hastada birçok sistemi etkileyen bağışıklık sistemi nedenli bir hastalık olduğu için tedavi edilmez yada yetersiz tedavi edilmesi durumunda hastanın ölümüne neden olabilecek etkilere sebep olabilir. Ayrıca gebelerde olduğu zaman bebeğin de ölüm riski vardır.

Graves hastalığı bir kanser değildir. Hem tiroit kanserleri hem de graves hastalığı toplumda sık görülebilen durumlar olmakla beraber birlikte oldukları vakalar çok nadirdir. Çünkü graves hastalığında görülen tiroit hormon fazlalığının tiroit kanserleri için koruyucu olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak graves hastalığı bir kanser olmamakla birlikte öldürücü etkilere neden olabilecek bir hastalık olduğu için çok dikkat edilmelidir.

İlaç tedavisi tamamlandıktan veya tiroit ameliyatından sonra ilk 6 ayda %30-50 oranında tekrarlanma görülebilmektedir. Bu nedenle tekrardan belirtilerin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Bu hastalarda ilaçlar ile tiroit hormon düzeyleri tekrar normal düzeye getirildikten sonra ameliyat veya radyoaktif iyot tedavisi ile tekrar tedavi edilmelidir. Ayrıca genç hastalarda, 1,5 yıldan az tedavi alan hastalarda, sigara kullanan hastalarda ve fazla iyot içeren besinler ile beslenen hastalarda tekrarlama olasılığı kısmen daha fazladır.

Graves ile İlgili Makeleler

Graves Hastalığı

Basedow graves hastalığı, zehirli guatr gibi bir çok ismi olan graves hastalığı tiroit hormonunun fazlalığından olup cerrahi, atom ve ilaç tedavilerinden uygun olanı uygulanır.

makaleyi incele