evim.com

Hipermetrop Belirtileri

Hipermetrop, yakını net görememe, bulanık görme olarak açıklanan gözde kırma kusurudur. 

Hipermetrop Nedir?

Hipermetrop, uzaktaki cisimlerin net ve berrak olarak görüldüğü, yakındaki cisimlerin ise bulanık ve net olmayan şekilde görüldüğü gözde kırma kusurudur. Kırma kusuru, miyop, astigmat, presbiyopi ve hipermetrobu içeren bir göz hastalıkları grubunun ortak adıdır. Gözde oluşması gereken görüntünün fazla ya da eksik kırılması sebebiyle yanlış yerde oluşması ve bunun neticesinde görmede bozulma olması ile karakterizedir. 

Ne kadar yakınlıktaki cisimlerin görülemeyeceği hipermetrobun derecesine bağlıdır. İleri derece hipermetropta yakındaki bir cisme dikkatle bakarken odaklanma sorunu da yaşanır, hastaların net görebilmesi için cisimlerin oldukça uzakta olması gerekir. Daha hafif hipermetroplarda çok yakına gelene kadar cisimler net algılanabilir. 

Hipermetrop, doğuştan gelebilir, yaşla ilerleyebilir ve genelde hipermetrop kişilerin ailelerinde de hipermetrop bireyler mevcuttur. Kısmen kalıtsal olduğu düşünülmektedir.

Gözlük ve kontakt lens kullanımı ile oldukça kolay yönetilebilir bir problemdir. Ciddi problemi olan ve kalıcı çözüm arayışındaki hastalar için ameliyat da bir tedavi alternatifi olabilir.

Hipermetrop Belirtileri Nelerdir?

Hipermetrop belirtileri şunlardır:

  • Yakındaki cisimlere bakarken bulanık, cisimlerin kenar çizgilerinin net olmadığı görüntü
  • Yakındaki cisimleri net olarak görmek için gözleri kısma ihtiyacı duymak
  • Göz yorgunluğuna bağlı gözlerde yanma, kızarıklık
  • Göz etrafında ya da içinde ağrı, sızlama
  • Okuma, yazma, bilgisayar kullanma, çizim yapma gibi yakına konsantre olmayı gerektiren işler sırasında gözlerde rahatsızlık ve ardından başlayan ve yakına bakmayı gerektiren iş kesilmeden geçmeyen baş ağrısı

Hipermetrop Nedenleri Nelerdir?

Hipermetrop gözde oluşan bir kırma kusurudur. Kırma kusurlarını anlayabilmek için gözün normal çalışma prensibini bilmek gerekir. Normalde insanlarda göze gelen görüntü 2 noktada kırılır ve bir noktada odaklanarak görüntü oluşturulur. Bu iki kırılma yerinden ilki kornea ikincisi ise lenstir. 

Kornea, gözün önündeki saydam tabakadır. Gözün en kırıcı ortamıdır. Lens ise, kenarları ince ortası bombeli yapıda olan göz merceğidir. Işınlar bu iki ortamdan sırasıyla geçerek gözün arkasında bulunan ağ tabakada doğru noktada odaklanır ve bu sayede görüntü oluşur. Bu iki yapı da oldukça pürüzsüz, esnek ve gerektiği kadar bombeli niteliktedir.

Eğer bu pürüzsüzlük ve bombelilik bir şekilde bozulursa kırma kusurları ortaya çıkar. Kırma kusuru sonucu görüntü odaklanması gereken yerin arkasında oluşursa ve göz küresinin çapı normale göre kısaldıysa bu duruma hipermetrop adı verilir ve yakındaki cisimleri görme bozulur. Bunun aksi duruma miyop, korneanın şeklinin yuvarlak değil yumurta gibi olması durumuna ise astigmatizm adı verilir.

Kırma kusurlarına ve hipermetroba sebep olabilecek durumlar şunlardır:

  • Genetik ve ailesel miras
  • Göz travmaları ve hastalıkları
  • Yaşlılık ve diyabet gibi kronik hastalıklar: Lensin kırıcılığının azalmasına ya da kornea ve lensin yüzeyindeki pürüzsüzlüğün bozulmasına neden olarak hipermetroba yol açarlar.
  • Anatomik kusurlar: göz küresinin olması gerekenden kısa olduğu durumda görüntü mecburen arkaya düşer ve hipermetrop oluşur. Bu genelde yenidoğan döneminde veya küçük yaşta görülen hipermetropun sebebi olur.

Hipermetrop Tedavisi için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Hipermetrop tedavisi ile ilgili olan tıp bölümü Göz Hastalıklarıdır. Kişide ve ya bir yakınında, yakını görmede, okumada, yazmada eskiye göre zorlanma, gözleri kısma ihtiyacı, okuma esnasında okunan nesneyi uzağa tutma ihtiyacı oluşuyorsa bir uzmana başvurulması gerekir.

Hipermetrop acil tedavi edilmesi gereken bir problem değildir fakat kişinin hayat kalitesini düşürdüğü ve çözümü oldukça basit olduğu için bir an önce çözülmesi uygun olacaktır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
64
64
Makeleyi Paylaşın
Hipermetrop ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hipermetrop kişiler uzaktaki cisimleri net görürken, yakındaki cisimleri bulanık görür. Yazıları okumakta, çizim yapmakta, yazı yazmakta, ekrandan bir şeyler izlemekte zorlanabilirler. Bulanıklıktan dolayı cisimlerin kenar çizgileri dağınık ve birden fazla olarak algılanabilir, cisimlerin sınırları net algılanamayabilir.

Yakını net görmemeye hipermetrop adı verilir. Uzağı net görememeye ise miyop adı verilir. Hipermetropi genelde ileri yaşlarda ortaya çıkan bir sağlık problemidir gençlerde ve çocuklarda daha çok miyopi görülür. Bir hastalık değil kırma kusurudur ince kenarlı mercekler yardımı ile görüş düzeltilebilir. 

Hipermetrop derecesi genellikle kendiliğinden düşmez hatta yaşla beraber artar. Gözlük ve lens gibi yardımcı cihazların kullanımında da hipermetrop derecesi artar. Ameliyat göz derecesini düşüren tek yöntemdir.

Hipermetrop, yakını net görememe, bulanık görme olarak açıklanan gözde kırma kusurudur. 

makaleyi incele

Hipermetrop tedavisi, hastanın tercihine göre gözlük, lens kullanımı ve lazer ile ameliyattır.

makaleyi incele