evim.com

Dil Kanseri Belirtileri

Dildeki çeşitli hücrelerin değişmesiyle meydana gelen dil kanseri, ağız içinde, en sık görülen kanser türüdür.

Dil Kanseri Nedir?

Dil kanseri, dildeki çeşitli hücre değişimlerine bağlı olarak ortaya çıkan bir kanser türüdür. Ağız içinde görülen çeşitli kanserler içinde en sık görülen türlerden birisidir. Genellikle erkeklerde ve sıklıkla 60-80 yaşlar arasında görülen bir kanser türüdür. Genç bireylerde görülme ihtimali çok düşüktür.

Dil kanseri derin bir yayılma gösterene kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Beyaz damak ve kırmızı lezyonlar gibi kanser olmayan yapıların kansere dönüşmesiyle meydana gelebileceği gibi yarık veya kabarık, küçük ve ağrısız bir yaralardan de meydana gelebilir. 

Kural olmamakla birlikte, ilerlemiş dil kanserlerinde genellikle ülserli kitle şeklinde bir görüntü vardır. Hücrelerin bölünme sisteminin bozulması, gerekenden fazla bölünmesi, normal hücre yapısından farklı hücreler oluşması nedeniyle görülür. Dil kanserinin evreleri şu şekildedir:

  • 1. Evre: Tümör 2 santimetre ve daha küçüktür. Kanser lenf düğümlerine yayılmamıştır.
  • 2. Evre: Tümör 2-4 cm arasındadır ve kanser hücreleri lenf düğümlerine yayılmamıştır.
  • 3. Evre: Tümör ya 4 santimden büyüktür ve lenf düğümlerine yayılmamıştır veya herhangi bir boyuttadır ve bir lenf noduna yayılmıştır. Ancak vücudun diğer bölgelerine göç etmemiştir
  • 4. Evre: Tümörler herhangi bir boyuttadır ve kanser hücreleri yakındaki dokulara, lenf düğümlerine veya vücudun diğer organlarına sıçramıştır.

Dil kanserleri akciğer, beyin ve kemiklere uzak yayılımlar gösterebilir. Dil kanseri hastaları genellikle aşırı kilo kaybı, kanama ve bronşları kaplayan bir tür zatürree ile kaybedilir. Hastalığın ölüm oranı az değildir fakat erken tanı yaşam süresi açısından avantaj sağlar. Doğru tedavi ve erken tanı yaşam kalitesini ve şansını artırır. Hastaların ortalama %33’ü 5-10 yıllık sağ kalma oranına sahiptir. Erken evrelerde iyileşme oranı çok yüksektir. Çok ileri evrelerde teşhis edilen durumlarda ölüm riski %3 artar. Son evresinde hastalık yakın organlara göç edebilir (metastaz). Bu istenmeyen ve kontrol altına alması zor bir durumdur.

Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Dil kanserleri dil bölgesinde kontrolsüz bir şekilde büyüme, dilde ağrı, renk değişikliği, konuşma sırasında problemler, yutkunma sırasında problemler ve solunum sırasında problemlerle kendini gösterir.

Dildeki büyüme hastaya sürekli bir boğulma veya tıkanma hissi ve yutkunma isteği verir. Hastanın bu değişiklikleri fark etmesi kolay olduğu için hastalar genellikle erken tanı alır.

Dil Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Dil kanserinin görülmesine neden olan birçok faktör vardır. Ancak bunlardan en sık dil kanserine neden olduğu düşünülen etkenler sigara ve alkol kullanımıdır. Tütün çiğneyen bireyler de risk grubu içerisinde yer almaktadır. 

Mantar enfeksiyonları sonucunda kansere yönelen değişimler görülebilir. Ancak tek başına kanser yapma olasılığı düşüktür. Sigara ve tütün kullanımı eşlik eden vakalarda kanser görülme riski daha yüksektir.

Bunların yanı sıra plummer vinson sendromu ve sifiliz de kanser gelişiminde önemli risk faktörlerindendir.

Ayrıca henüz kanıtlanamamış olmasına rağmen HPV enfeksiyonları, herpes virüs (uçuk virüsü), vitamin A yetmezliği, vitamin C yetmezliği, vitamin E yetmezliği ve bağışıklık sistemi baskılanmış veya yetersiz olan bireylerde de kanser oluşması riskinin fazla olduğu düşünülmektedir.

Genetik olarak ailedeki baş-boyun kanseri öyküsü, risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Kemik iliğinden kaynaklanan fanconi anemisi ve deri renklenmesi, kemik iliği yetersizliği gibi durumlara yol açan konjinental diskeratoz çocuklarda dil kanseri riskini artırır.

Kanser olmayan ancak ilerlemesiyle kanser görülebilecek tablolar vardır. Bunlar;

  • Lökoplaki (beyaz plaklar): Erken dönemde görülen plaklar kanser riski taşımazlar ancak ilerlemesiyle %5-25 oranda kansere dönüşebilirler. Kırmızı renkli olanlarına eritroplaki denir. Kırmızı plaklar daha fazla kanser riski barındırırlar.
  • Proliferatif verrüköz lökoplaki: Ağzın tamamına yayılmış beyaz renkli pürüzlü yapılardır. Daha çok yaşlılarda görülür ve kansere dönüşme ihtimali vardır.

Dil Kanseri için Hangi Bölüme ve Hangi Doktora, Ne Zaman Gidilmeli?

Dilinde bir farklılık hisseden hasta mutlaka bir diş hekimine başvurmalıdır. Dil kanserinin tanısını “oral diagnoz ve radyoloji” bölümü, tedavisini ise “ağız, diş ve çene cerrahisi” bölümü yürütmektedir.

Hastanın moral ve motivasyonunun sağlanması açısından bir psikiyatri uzmanına yönlendirilmesi düşünülebilir. Hastanın sağlığının sağlanabilmesi için erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Hasta tedavisini aksatmadan gerekli özeni göstererek hekime yardımcı olmalıdır. 

Kanser hastalığı herhangi bir organizma ya da mikroptan kaynaklanan bir hastalık olmadığı için bulaşıcı değildir.


Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın