Hollywood Smile Nedir?

Hollywood smile, kişinin en ideal gülüşünün tasarlanması ve diş yapısı, çene, dudak, burun ve yüz hatları gibi ayrıntıların değerlendirilmesi uygulamasıdır

Hollywood smile, hasta için en ideal gülüşün tasarlanıp uygulanmasıdır. Uygulama öncesinde hastanın kaygı ve beklentilerine ek olarak diş yapısı, çene, dudak, burun ve yüz hatları değerlendirilir. Hollywood smile tasarımının amacı hastanın daha genç ve dinamik bir gülüşe sahip olmasıdır. Diş yıpranmaları, çürükler ve yaşlılık etkileri bu uygulama sonrasında ortadan kaldırılarak yepyeni bir gülüş kazandırılır.

Bu uygulamanın çıkış noktası isminde de yer aldığı gibi Hollywood yıldızlarıdır. Hollywood yıldızlarından ilham alınarak geliştirilen bu uygulama, diş standartlarını sağladığı gibi hastanın beklentilerine de karşılık veriyor. Diğer diş estetiği uygulamalarında da olduğu gibi temel amaç kişinin kusursuz ve sağlıklı bir diş yapısına sahip olmasıdır. Hollywood smile uygulaması ile dişlerin sağlıklı, beyaz ve simetrik olarak uyum içinde görünmesi sağlanmaktadır.

Hollywood smile uygulamasında belirgin özellikler vardır. Ön dişler uzun, yanak bölgesindeki dişler ise daha dışarı konumlandırılır. Öndeki dişler ile yanak bölgesindeki dişlerin bir kavis çizerek birleşmeleri esas alınır. Bu görüntü hastanın daha genç ve dinamik bir gülüşe sahip olmasını sağlar.

Uygulamada önemli noktalardan biri de diş rengidir. Bu noktada da hastanın beklentileri önemlidir ancak Hollywood smile uygulamasında beyaz ve ışıltılı renkler tercih edilmektedir. Hasta ile hekimin işbirliği ile en uygun renk tercihi yapılmaktadır.

Hollywood smile implant, metal protezler, zirkonyum altyapılı porselenler, cam seramik tam kuronlar ve laminaların beraber kullanılması ile sağlanmaktadır. Hastanın diş ve çene yapısı incelendikten sonra en uygun yöntem belirlenmektedir.

Hollywood Smile Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Hollywood smile, hasta ile hekim arasındaki görüşmelerin beraber yürütülmesi ile şekillenmektedir. Hasta kendi kaygı ve beklentilerini hekime aktararak en ideal gülüşün tasarlanmasına yardımcı olmaktadır. Hekim bu noktada, hastanın beklentilerini doğru şekilde anlayarak uygulamaya dökmelidir. Hasta beklentilerinin kavranmasından sonraki süreç sağlıklı diş yapısının oluşturulması için özenle yürütülmektedir. Hollywood smile uygulamasının faydaları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Hastanın yüz, dudak ve çene ile uyumlu bir gülüşe sahip olması,
  • Estetik kaygıların karşılanması,
  • Simetrik diş görüntüsü,
  • Daha genç ve dinamik bir görüntüye sahip olması,
  • Ağız ve diş problemlerinin giderilmesi,
  • Kusursuz bir gülüş ile özgüvenin artması gibi faydaları bulunmaktadır.

Hollywood Smile Nasıl Yapılır?

Hollywood smile uygulamasından yararlanmak için diş hekimlerini ziyaret etmeleri gereklidir. İşlem öncesinde hastanın klinik ve radyografik röntgenden alınan sonuçları incelenir. Daha sonrasında anatomik ve estetik koşulların karşılandığı ölçüde bir ön tasarım yapılarak hastaya sunulur. Hastanın kaygı ve beklentileri bu noktada dikkate alınarak ön tasarım üzerinde değişiklikler yapılır. Hekimler bu aşamada, en uygun diş materyalini, hangi dişlere müdahale gerektiğini ve sürecin nasıl işleyeceği hakkında bilgiler sunmaktadır.

Hollywood smile uygulaması öncesinde hastanın nasıl bir gülüşe sahip olacağı hakkında bilgiye sahip olması önemlidir. Dijital gülüş tasarımı adı verilen yöntem sayesinde hastadan fotoğraflar alınır ve bilgisayar yazılımları kullanılarak yeni gülüş görüntüsü simüle edilir. Hasta, tedavi bittiğinde nasıl bir görüntüye sahip olacağını gördüğü için yeni istek ve taleplerini hekime iletebilir.

Hekim, Hollywood smile uygulamasının yapılabilmesi için mevcut dişlere uygulanacak işlemleri alternatifleri ile hastaya anlatır. Dijital gülüş tasarımında diş eti uygulamaları, dental implant, ortodonti ve protetik diş tedavisi birlikte kullanılır. Dijital gülüş tasarımı, muayene aşamasından sonra ortalama 5 gün içerisinde hazırlanarak hastaya sunulmaktadır.

İlk seansta karşılıklı iş birliği içerisinde oluşturulan tasarım, ikinci seansta modele dönüştürülür. Dijital şekilde tasarlanan gülüş model, silikon kalıp haline getirilerek fiziksel şekilde uygulanır. Silikon kalıp sayesinde hastanın sahip olacağı gülüş görüntüsünü incelemesi sağlanır. Daha sonra ağızdan çıkarılan silikon kalıp, hastanın değerlendirmeleri ile yeniden şekillendirilebilir.

Hasta prova sırasında onayladığı ve onaylamadığı detayları hekime aktarır. Hastanın istekleri doğrultusunda yeniden şekillendirilen silikon kalıp onaylanır ise daha önceden belirlenen yöntemlere göre tedavi süreci başlar. Diş kaplamaları, diş beyazlatma, estetik dolgu işlemleri ve implant tedavilerinin tümünden yararlanılarak ideal gülüş oluşturulur.

Porselen Vener

Porselen kaplama olarak adlandırılan malzemeden yararlanılarak daha önceden yüzeyi aşındırılmış dişlere uygulanır. Sarı renkli, küçük, kırık ve çarpık bir görüntüye sahip diş yapısının ideal görüntüye sahip olması amacıyla yapılır. Kısa sürede tamamlanır ve diş dokusuna minimal seviyede müdahalede bulunur. Özel yapısı sayesinde doğal dişlerden ayırt edilmesi zordur.

Diş Beyazlatma

Beyaz dişler, ideal gülüş tasarımı için önemlidir. Diş hekimi tarafından belirlenecek yöntem ile diş beyazlatma uygulanmaktadır. Hastalar diş beyazlatma için hekimine başvurabilir ya da Hollywood smile diş beyazlatma kalemi ile evde uygulama yapabilir.

İmplant Tedavisi

Estetik görüntüyü bozan diş kayıpları var ise implant tedavisi uygulanarak yeni dişler çeneye eklenir. İmplantlar çeneye bir vida yardımı ile tutturulduğu için ömrü uzundur ve gerçek dişlerden farksızdır.

Zirkonyum Tedavisi

Diş yapısını korumak ve güçlendirmek amacıyla zirkonyum kaplama uygulanmaktadır.

Lamina Porselen

Çay ve sigara gibi etkenlerden etkilenen diş yapısını daha güzel bir görüntüye kavuşturmak amacıyla lamina porselen uygulaması yapılmaktadır.

Hollywood smile uygulamasında en ideal diş yapısının oluşturulması için tedavi yöntemlerinden birçoğu beraber uygulanır. Bu sayede, hastanın yüzü ile uyumlu olacak şekilde genç bir diş yapısı oluşturulur.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Hollywood Smile ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hollywood smile fiyatları, muayene sonrasında dişe yapılacak müdahaleler ile bağlantılı olarak değişkenlik göstermektedir. Düzensiz diş dağılımı ve eksik diş nedeniyle ekstra diş çekme ve implant uygulamaları yapılabilir. Bu tedaviler seans sayısını ve fiyatları artıracaktır. Hollywood smile fiyatları hakkında net bilgilere ulaşmak için diş hekiminizden ön muayene talep edebilirsiniz.

Hollywood smile tedavisi öncesinde, uzman hekim tarafından muayene yapılır. Muayene sırasında diş yapınız ve beklentileriniz dikkate alınarak tasarım oluşturulur. Dijital ortamda oluşturulan tasarım silikon kalıba dökülerek hastaya gösterilir. Tüm bu aşamalarda, hastanın istek ve talepleri önemlidir. Hastanın beklentilerine göre değişiklikler yapılabilir. Bu nedenle, ideal diş yapısı oluşturulabilir.