Aft ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde görülen ateşin nedeni aft olmayabilir. Diş çıkarma döneminde görülen yaralar ateş yapmaz ancak diş çıkarma döneminden kaynaklı bebeklerde ateş görülebilir.

Diş macunu içeriğinde bulundurduğu kimyasallarla ağızda yaralara neden olabilir. Hasta diş macunu içeriğine karşı hassas olabilir. Bu durumda alerjiye nedne olan bileşenin bulunabilmesi için alerji testlerini yaptırarak kendisi için doğru içerikli diş macununu kullanabilir.

Reflü mide asidinin ağız ortamıyla etkileşmesi sonucu ağız kokusu, diş çürüğü ve ağız yarası yapabilir. Bu durumda reflü tedavi edilmelidir. Reflünün tedavisiyle ağızda görülen yaralar azalacaktır.

Ağız yarası için triklosan içeren diş macunları kullanılabilir. Aynı zamanda klorheksidin içeren gargaralar kullanılabilir. Ancak en doğru seçenek bir hekime başvurmaktır.

B12 eksikliği nedeniyle ağız yaraları görülebilir. Bu durum doktora bildirilmeli bu konuyla ilgili eksik vitaminler için ilaç kullanılmalıdır. Bu vitaminlerin normal seviyesine dönmesiyle bu yaralar ortadan kaybolur.

Ağız yarasına karbonat uygulamak doğru bir yöntem değildir. Ağız yarasına yararlı değil zararlı bir uygulama olacağından bundan kaçınılmalıdır.

Ceviz, fındık gibi sert yiyeceklerin yenilmesine bağlı olarak ağız yaraları oluşabilir. Ağız yarası olan kişiler böyle sert yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Aft ile İlgili Makeleler

Aft

Aft adı verilen ağız yarası, merkezi beyaz ve etrafı kırmızı olarak ağız içinde oluşan ülser yarasıdır. En önemli olan faktör ağız hijyenidir gargaralara kullanılır.

makaleyi incele