Vajinal mantar ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hafif seyreden vajinal mantar enfeksiyonları ortalama üç gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Şiddetli mantar enfeksiyonlarının iyileşmesi ise ilaç tedavisi ile bir iki haftayı bulabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonu kasık ağrısına neden olmaz. Ancak pelvik inflamatuar hastalık dediğimiz üreme sistemine ait çeşitli organların enfeksiyonu kasık ağrısına neden olur. Pelvik inflamatuar hastalık; vulva, vajina ve rahim ağzındaki enfeksiyonun endometrium, yumurtalıklar ve tüplere ulaşması ile gelişir. Vajinal akıntı, ağrılı idrar yapma, ateş gibi spesifik olmayan belirtiler nedeniyle vajinal mantar enfeksiyonu ile karıştırılabilir. Neisseria gonorrhoeae (sifiliz), Chlamydia trachomatis, Gardnerella vajinalis, Streptokoklar, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum gibi etkenler pelvik inflamatuar hastalık gelişiminde rol oynar. Pelvik inflamatuar hastalık komşu organlara yayılma ve kısırlık gibi ciddi komplikasyonlara neden olabileceğinden kasık ağrısı varlığında derhal bir kadın hastalıkları uzmanına gidilmelidir.

Adet dönemi öncesinde hormonal değişimlere bağlı olarak vajinal mantar enfeksiyonlarına yatkınlık oluşur. Ancak vajinal mantar enfeksiyonları adet döngüsünü bozmaz, adet gecikmesine neden olmaz.

Vajinal mantar enfeksiyonları hafif şiddetli kanamalara neden olabilir. Bu kanamalar genellikle iç çamaşırına veya tuvalet kağıdına bulaşan tarzda az miktarda kanamalardır. Sık tekrarlayan mantar enfeksiyonlarına bağlı olarak da vajina duvarı ince, kızarık, hassas, kırılgan bir yapıya sahiptir. Tkerarlayan vajinal enfeksiyonlarında kanama beklenen bir durumdur.

Bazı durumlardan mantar tedavileri de vajinal kanamalara neden olabilir. Vajinal bölgeye uygulanan krem, fitil gibi lokal tedaviler ortamın pH dengesini bozarak veya irritasyona neden olarak kanamayı tetikleyebilir.

Vajinal mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde değerlendirilmez. Mantar çoğu zaman vajinal pH’ın ve floranın bozulması nedeniyle meydana gelir. Ancak cinsel partnerler enfeksiyonu birbirine bulaştırabilir.

Bir sene içinde dört veya daha fazla vajinal mantar enfeksiyonu geçirilmesidir. Tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonlarının altta yatan nedeni net olarak açıklanamamıştır. Tedavide kısa süreli lokal tedavi uygulanabildiği gibi uzun süren (6 aylık) sistemik tedavi de tercih edilebilir.

Gebe kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonu sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle ikinci trimester dediğimiz gebeliğin  4,5,6. aylarında daha fazla görülür. Gebelikte geçirilen vajinal mantar enfeksiyonu bebeğe zarar vermez. Ancak tedavide oral (ağızdan) ilaç kullanılması bebekte doğumsal anomalilere neden olabileceğinden lokal tedavi uygulanmalıdır.

Vajinal mantar ile İlgili Makeleler

Vajinal Mantar

Candida mantarının, çoğalıp enfeksiyon oluşturması sonucu vajinal mantar hastalığı oluşur. Doktorun uygun gördüğü dozda ve sıklıkta ilaç ve merhem tedavisi uygulanır.

makaleyi incele