Laktoz intoleransı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Laktoz intoleransı bebeklerde nadir görülen bir hastalıktır. Bebeklerde anne sütünde laktaz enziminin olması bu durumda etkilidir. Süt ve süt ürünlerinin kesilmesinden sonra altta yatan bir hastalık yoksa laktoz intoleransı hastalığının belirtileri destek tedavi ile kısa sürede iyileşir.

Laktoz intoleransı hastalığı doğumdan sonra laktaz enziminin üretilmeye başlaması nedeniyle doğumdan sonra görülmez. Ancak ilerleyen yaşlarda laktaz enziminin miktarı düşeceği için kişilerde laktozu yeterli olarak sindirememe durumu ortaya çıkar.

Laktoz intoleransı hastalığı kabızlık yapmayan aksine ishal yapan bir hastalıktır. Bu nedenle etkenlerin kesilip destek tedavisi yapılmasa ciddi sıvı kaybı tablosu görülebilir. Bunun için hastada oluşan ishalin derecesi bilinmeli ve tedavi edilmelidir. 

Laktoz tolerans testi hastaya laktoz içeren sıvı içirilip ardından yapılan kan tahlilleri ile hastanın kanındaki glikoz miktarının ölçülmesi ile yapılan bir hastalıktır. Kandaki glikoz miktarı yükselmezse eğer hastanın laktoz şekerini sindiremediği anlaşılır.

Laktoz intoleransı ile İlgili Makeleler

Laktoz İntoleransı

Laktoz intorelansı, süt ve süt ürünleri tüketildikten bir süre sonra yaşanan problemlerdir. Tedavisinde, az laktoz içeren veya hiç içermeyen besinler tüketilmesi tavsiye edilir.

makaleyi incele