Hamilelikte Halsizlik ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebelikte bulantı ve halsizlik şikayetleri genellikle ilk haftalarda başlar. İkinci altı ayda azalma gösterse de son aylarda tekrar halsizlik devam eder. Bulantı şikayetleri daha erken dönemlerde ortadan kalkabilir. Her anne adayında bulantı ve halsizliğin görüldüğü süre ve dönem değişir.

Anne adayları hamilelikte halsizliğe karşı yeterli uyumalı, dengeli beslenmeli ve düzenli egzersiz yapmalıdır. Ayrıca yeterli sıvı tüketimi de çok önemlidir. Bunun yanında yorgunluk olması durumunda yeterli derecede dinlenecek vakit yaratılmalıdır.

Hamilelikte karın ağrısı ve halsizlik gibi şikayetler gebeliğin ilk haftalarından itibaren yaşanmaktadır. İlk trimester döneminde anne adayları halsizlik şikayetleri yaşamaya başlar. Gebeliğin ikinci trimester döneminde hafiflese de son ayda tekrar görülen şikayetler arasında yer almaktadır.

Halsizlik ve yorgunluk hissi erken gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Kadınlar gebeliğin ilk haftası sonrasında progesteron seviyesindeki artışa bağlı olarak halsizlik şikayetlerini yaşamaktadır. Halsizlik şikayetleri hamilelik belirtileri olarak nitelendirilebilir.

Anne adayları hamileliğin ilk 3-4 ayında yorgunluk ve halsizlik şikayetleri hissedebilir.  Gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan bu durum hormonlara bağlı olarak yaşanabilir.  Her anne adayında hamilelik döneminde halsizlik şikayetlerini doktoruna iletmektedir. Halsizlik seviyesi her anne adayında farklı olabilir.

Hamilelikte Halsizlik ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Halsizlik

Hamilelikte halsizlik, anne adayının kendini iyi hissetmemesi ve genel bir yorgunluk ile uyuma hissine kapılmasıdır. Çeşitli terapiler, beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleriyle tedavi edilebilir.

makaleyi incele