Hamilelikte Bayılma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte bayılma sırasında anne adayının tehlikeli bir konum içerisinde olarak yere düşmesi veya normal bir konumda olmasına rağmen fiziksel darbe alma ihtimali sebebiyle bayılma bebeğe zarar verecektir. Bu sebeple hamile kişi bu durumun önüne geçmek için bir sağlık kuruluşuna giderek doğru tanı ve tedavi yöntemlerine başvurmalıdır.

Gebelikte bayılma hissi hamileliğin ilk trimester dönemi olarak adlandırılan ilk üç aylık süreçte başlamaktadır. İkinci trimester olarak bilinen döneme kadar devam etmektedir. Gebelikte bayılma normal bir durum olsa bile kontrolünün yapılması anne ve bebek sağlığı için önemli bir durumdur.

Baş dönmesi hamileliğin en temel ve ilk belirtilerinden değildir. Fakat sabah bulantısı nedeniyle kan şekeri düşüklüğü olur ise hamileliğin erken belirtisi olabilir. Ama bu kesin olan bir durum olmadığı için erken tanı ve teşhis için bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Hamilelikte Bayılma ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Bayılma

Hamilelikte bayılma hissi genellikle gebeliğin 12. haftasından ikinci trimester dönemine kadar hissedilmektedir. İlaç tedavisi, kan nakli, demir takviyesi, enfeksiyon tedavisi gibi seçenekler vardır.

makaleyi incele