Hamilelikte Balgam ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte bağışıklık sistemi çok hassas ve önemlidir. Bu yüzden ilk etapta bitkisel çözüm yolları denenmelidir. Bitkisel çözüm yolu olarak geniz akıntısını azaltmak ve rahatlatmak için tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için limon, bir kaşık bal tüketmek ve yemeklerde havuç, soğan ve sarımsak kullanmak faydalı olmaktadır.

Hamilelikte balgam, hormonların (östrojen ve progesteron) hızlı salınıma bağlı mukozanın şişmesine ve salgıların artmasına neden olmaktadır. Bunun yanında gebelikte artan kan miktarı ile ince kan damarları (kılcal damarlar) şişer ve tıkanıklığa sebep olur. İç geniz akıntısı balgam oluşmasını artırarak aynı zamanda mide bulantısına da sebebiyet vermektedir. Sigara kullanımı, rutubetli ortam, öksürük, burun akıntısı ve solunum yolu hastalıkları balgamı tetikleyen etkenlerdir.

Hamilelikte Balgam ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Balgam

Alt solunum yolları ve akciğeri koruyan mukus, balgam olarak adlandırılır. Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi, balgam söktürücü ilaçlar gibi birden fazla tedavi yöntemi vardır.

makaleyi incele