Gebelikte Lekelenme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamileyken lekelenme görülmesi oldukça normaldir. Özellikle kahverengi akıntı sıradan karşılanır. Her kadında olmasa da yerleşme kanaması meydana gelir. Bu akıntılar 5 ila 6 gün arasında az yoğunluk göstererek kendiliğinden iyileşir. Fakat daha uzun seyredebilir. Hamileliğin 6. haftasında lekelenme de görülebilir.

Hamilelik öncesi kahverengi lekelenme yerleşme kanaması olarak kişinin ilk olarak fark ettiği gebelik belirtilerinden biridir. Fakat altında farklı rahatsızlıkları da barındırabilir. Bu sebeple kesin teşhis için gebelik testinin yapılması gerekir.

Hamilelikte hafif lekelenme görünmesinin birçok sebebi mevcuttur. Bunlar; rahim ağzının hassaslaşması, hormonal sebepler, ruhsal değişim durumları, çoklu gebelik, dış gebelik ve hızlı kilo verme olarak sıralanabilir. Lekelenme adet kanaması kadar sık olmamakla birlikte bir kanama meydana gelmesi ile olur.

Hamileliğin özellikle ilk haftalarında kahverengi lekeler görülmesi normaldir. Genellikle birçok hamilelik sürecinde ortaya çıkar. Birinci trimester dönemi olan hamileliğin ilk ayında lekelenme de endişe edilmemesi gereken bir durumdur.

Hamileliğin belirtilerinden biri sayılan kahverengi lekelenme ilk haftalarda görülmeye başlar. Gebeliğin ilk aylarında leke gelmesi normaldir. Çoğu gebelikte görülen sıradan bir durumdur.

Hamileliğin özellikle ilk haftalarında lekelenme oldukça sık görülür. En sık görülen kahverengi lekelenme hamilelik belirtisi olarak bilinir. Bu yüzden hamileliğin ilk zamanlarında kahverengi leke gelmesi oldukça normaldir. Pembe lekelenme anne ve bebek sağlığı için tehdit unsuru olan bir durumdur. Geç kalmadan doktora giderek muayene olmak gerekir.

Gebelikte kanama lekelenme hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkmaya başlar. Döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucu kanama görülür. Hamileliğin ilk trimesterinde görülmeye başlayan lekelenme ikinci trimester döneminde azalır.

Gebelikte Lekelenme ile İlgili Makeleler

Gebelikte Lekelenme

Hamilelikte lekelenme şeklinde kanama, birçok kadının karşılaştığı gebelik sürecinde normal olan bir durumdur. Tedavi genellikle ilaçlarla yapılmaktadır.

makaleyi incele