Bronşektazi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bronşektazi bronşların kalıcı genişlemesi demektir. Bronşektazi bulaşıcı değildir ancak enfeksiyonlar bulaşıcı olabilmektedir. Enfeksiyonun bulaştığı kişiler etkin tedavi edilmediği takdirde ise bronşektazi gelişebilme ihtimali bulunmaktadır.

Bronşektazi hastaları eğer sigara kullanıyor iseler mutlaka bırakmaları, geçirilebilecek enfeksiyonlardan korunmak için ise bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaları ve gerekli aşıları yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca doktorlarının önerdiği sürelerde mutlaka kontrollerini yaptırmalılardır.

Bronşektazi geliştiği zaman geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. İlaç tedavisi ile ancak şikayetler hafifletilebilir ve ilerlemesi durdurulabilir. Cerrahi tedavi ile akciğerlerdeki bronşektazik alanlar tamamen çıkarılabilir. Cerrahinin amacı akciğerdeki sağlam alanları korumaktır.  

Bronşektaziye erken tanı koyulup tedavisine başlanmaz ise özellikle ileri dönemlerinde ölüm riski taşıyabilen bir hastalıktır. Ayrıca sebep olduğu komplikasyonlarla da ölüme yol açabilmektedir.

Bronşektazi ile İlgili Makeleler

Bronşektazi

Bronş genişlemesine neden olan bronşektazi, bronş duvarlarının bazı nedenler doğrultusunda hasar görmesidir. Hastanın şikayetlerini gidermek için ilaç tedavisi uygulanır duruma göre cerrahi müdahale gerekebilir.

makaleyi incele