Boğmaca ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bakteri tarafından enfekte olmuş bir kişi, hapşırdığında veya öksürdüğünde küçük mikrop yüklü damlacıkları etrafına saçar. Yakınında bulunan kişilerin, bu küçük mikrop yüklü damlacıkları soluması ile bu mikroplar kişilerin solunum yollarına ulaşır. Böylelikle sağlıklı kişiler de enfekte olmuş olur. Enfekte kişiler ile yakın mesafeden konuşmak veya öpüşmekte, hastalığın sağlam kişiye bulaşmasına neden olabilir.

Boğmaca’da kişilerin enfekte olması ve belirtilerin başlangıcı arasındaki süre yani bakterinin kuluçka dönemi yaklaşık olarak 5 ila 10 gün arasındadır. Fakat bazen belirtiler 3 haftaya kadar görülmeyebilir.

Boğmacada öksürük krizi dakikalarca sürebilir. Öksürük krizi kesinlikle önemsenmesi gereken bir bulgudur. Acil bir müdahale gerekebilir.

Hastalığın belirtileri ise genellikle tedaviye başladıktan sonraki 4 gün içerisinde azalmaya başlar. Fakat bazı vakalarda belirti ve bulguların yok olması daha uzun sürebilmektedir.

Boğmaca daha çok bebeklerde ve küçük çocuklarda görülürken yetişkinlerde de görülebilir. Boğmaca yetişkinlerde bebeklere göre daha hafif seyreder. Boğmacanın belirti ve bulguları bebeklerde oldukça ağır olduğu için yetişkinlerde boğmaca görüldüğü takdirde, hastalıklarını bebeklere bulaştırmamaya dikkat etmelidirler.

Boğmaca ile İlgili Makeleler

Boğmaca

Hastayı şiddetli öksürük nöbetlerine sürükleyen Boğmaca Hastalığı, bakteriyel solunum yolu enfeksiyonu olduğu için ilk tedavi yöntemi antibiyotiktir.

makaleyi incele