Yenidoğan Bebeğin Ağzından Köpük Gelmesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Uyurken bebeğinizin ağzından köpük gelmesinin birkaç sebebi olabilir. Bunlardan en olağan olanı diş çıkarma ya da ağızda pamukçuk olmasıdır. Bebeğinizde köpük geldiği esnada yüksek ateş durumu mevcutsa havale tehlikesi de yaşıyor olabilir. Bir diğer sebepler de epilepsi ya da zehirlenme durumudur. Daha kesin bir tanı ve tedavi süreci için en kısa zamanda doktora gözükmeniz gerekmektedir.

Epilepsi hastalığının semptomları arasında ağızdan köpük gelme yer alır. Fakat tek belirtisi bu değildir. Ağızdaki köpüğe ek olarak gözlerin sabit bir noktaya kitlenmesi, çenede hareketsizlik ve bilinç kaybı şeklinde oluşan semptomlar da eşlik ediyorsa bu noktada geç kalmadan mutlaka bir hekime görünmelisiniz.

Bebeğinizin karnını doyurduktan sonra ağzından köpük geldiğini fark ediyorsanız, reflü ihtimalini düşünmelisiniz. Reflü, midenin içerisinde olan besinlerin soluk borusuna geri kaçması olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Reflü bebeklerde oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bebek büyükçe ilerleyen zaman eşliğinde kendiliğinden iyileşen bir rahatsızlıktır. Bu sebeple korkulmaması gerekir. Fakat bebeğinizin ağzından süt içtikten sonra köpüklenme yaşanmasının tek ve kesin sebebi reflü olmayabilir. Bu sebeple bir sağlık kuruluşuna gözükmenizde fayda vardır.

Bebeğin ağzından gelen köpüğün sebebine bağlı olarak değişen bir durumdur. Genel olarak endişe etmenizi gerektirecek bir durum olmamakla beraber bazı durumlarda tehlike arz etmektedir. Altında yatan farklı hastalıklar haricinde ağızdan gelen köpüğün rengindeki farklılık da bir sorunun habercisi olabilir. Ağızdan gelen köpükte mavi, yeşil, mor, siyah gibi renklere rastlarsanız mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Yenidoğan Bebeğin Ağzından Köpük Gelmesi ile İlgili Makeleler

Yenidoğan Bebeğin Ağzından Köpük Gelmesi

Bebeğin ağzında bulunan ve sıkça rastlanan pamukçuk ve dil ve yutkunma hareketlerinin yeterince gelişmemiş olmasından dolayı köpük gelebilmektedir. İlaç, damla ve damar yolu ile tedavi uygulanabilmektedir.

makaleyi incele