Panik bozukluk ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Panik bozukluk uygun bir tedaviyle üstesinden gelinebilen bir hastalıktır. Tedavisinde psikoterapi, ilaç tedavisi ya da her ikisi uygulanabilir. Psikoterapide önerilen nefes egzersizleri ile ataklar daha kolay atlatılabilir. Uygun tedaviyi almak için en kısa zamanda bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile iletişime geçin.

Panik bozukluktan mustarip insanların sıkça yaşadığı bir kaygı da asla geçmeme endişesidir. Ancak uygun tedaviyle panik bozukluk üstesinden gelinebilir bir tıbbi durumdur. Uygun tedaviyi almak için en kısa zamanda bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile iletişime geçin.

Panik atak genelde 5 ile 20 dakika arası sürer. Ancak daha uzun süren ataklara da nadiren rastlanabilir. Atakların daha hızlı geçmesi için doktorunuzun önerdiği nefes egzersizlerini yapabilirsiniz. Uygun tedaviyi almak psikiyatri uzmanınızla görüşebilirsiniz.

Panik atak sırasında insan ölecek gibi belirtiler gösterir. Kalp krizi geçiriyormuş gibi bir his olabilir. Fakat hayatı tehdit eden bir durum değildir. Bu fikrin üstesinden gelinmesi atakların tedavisi için önemli bir adımdır. Uygun tedaviyi almak psikiyatri uzmanınızla görüşebilirsiniz.

Panik atağın üstesinden gelmek için aşağıdaki önerileri uygulamanız sizin için fayda sağlayabilir:

  • Atakla savaşmaya çalışmayın
  • Eğer mümkünse olduğunuz yerde bulunmaya çalışın
  • Yavaşça derin nefes alıp verin
  • Kendinize panik atağın geçici olduğunu hatırlayın
  • Olumlu, huzurlu rahatlatıcı düşüncelere odaklanın
  • Panik atağın hayatı tehdit eden bir durum olmadığını hatırlayın

Panik bozukluk kendi kendine düzelme ihtimali olsa da daha kötüye gitme eğilimi de sıktır. Ayrıca başka psikiyatrik problemlere de yol açabilir. Bu sebeple en kısa zamanda tedavi uygulanmaya başlanmalıdır. Uygun tedaviyi almak için en kısa zamanda bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile iletişime geçin.

Panik bozukluk tedavi edilmediği takdirde belirtilen sorunlara neden olabilir: Agorafobi ya da diğer fobilerin oluşumu, alkol ve madde kullanım problemleri, intihar düşüncesi riskinde artış, sosyal hayattan uzaklaşmak, sağlıkla ilgili endişelerle sıkça hekime başvurma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Hayatınızın işleyişi bozulacaktır ve iyilik halinize zarar verecektir. Bu sebeple uygun tedaviyi almak için en kısa zamanda bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile iletişime geçin.

Panik bozukluk ile İlgili Makeleler

Panik Bozukluk

Anksiyete bozukluklarının bir alt konusu olan panik bozukluk, ani korku ve panik atak geçirilen bir hastalık olup, ilaçlar ile ya da psikoterapi ile tedavi edilebilir.

makaleyi incele