Lenf bezi şişmesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Lenf bezi büyümelerinin iki üç hafta içinde geçmesi beklenir. Üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle gelişen servikal lenfadenitlerin çoğunda bu süre bir haftadan kısa sürer.

Birkaç hafta içerisinde düzelmeyen ve büyümeye devam eden lenf nodları, büyümeye devam etmese bile 5-6 hafta içerisinde küçülmeye başlamayan, 10-12 hafta içerisinde tamamen normale dönmeyen lenf bezi büyümelerinde biyopsi yapılması önerilir.

Lenf bezi şişlikleri enfeksiyon kaynaklı olduğunda şişliğe ağrı, ateş, kızarıklık ve hassasiyet eşlik eder. Ağrılı bir lenf bezi büyümesinde akla ilk gelen enfeksiyon olmalıdır.

Özellikle çocukluk çağında kulak enfeksiyonları sık görülür. Kulak enfeksiyonuna bağlı olarak pre-post aurikuler lenf bezi şişmesi görülebilir. Lenf bezi şişliğine kulak ağrısı, ateş, mide bulantısı ve huzursuzluk gibi semptomlar eşlik eder.

Lenf bezi şişmesinde baş ağrısı beklenen bir durum değildir ancak üst solunum yolu enfeksiyonu gibi viral veya bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle gelişmişse baş ağrısı meydana gelebilir.

  • Ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, kanama, eklem ağrısı, ciltte kırmızı döküntüler eşlik ediyorsa
  • Lenf bezi şişliği bir yıldır devam ediyorsa
  • Şişlik gittikçe büyüyorsa
  • Köprücük kemiğinin üzerinde (supraklavikuler), boynun arkasında, koltukaltında, dizde veya kolun ortasında iç yanında lenf bezi şişliği varsa 
  • Büyük (3 cm), sert, lastik kıvamında, ağrısız ve hareketsiz ise 
  • Kan transfüzyonu, şüpheli cinsel ilişki veya endemik hastalıkların görüldüğü bölgelere seyahat öyküsü varsa lenf bezi şişlikleri araştırılmalıdır.

Lenf bezi şişmesi ile İlgili Makeleler

Lenf Bezi Şişmesi

Lenf bezi şişmesi, bulunduğu bölgenin etrafında herhangi bir hastalık olduğu durumlarda görülmekte olup; tedavisinde öncelik, lenf bezlerinin neden şiştiğini belirleyip ona göre bir tedavi süreci başlatmaktır.

makaleyi incele